Agresioni rus, Zelenky pritet të vizitojë Shtëpinë e Bardhë

Presidenti Joe Biden pritet të takohet me homologun ukrainas Volodymyr Zelensky në Shtëpinë e Bardhë javën e ardhshme. Takimi mes dy liderëve do të zhvillohet pas Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, shtoi zyrtari.

Kjo vizitë vjen si kundërpërgjigje nga takimi mes presidentit rus Vladimir Putin dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Zelensky vizitoi për herë të fundit SHBA-në në dhjetor të vitit të kaluar për një samit me presidentin Biden. Në vizitën e tij, Zelensky tha se SHBA-ja dhe Ukraina janë ‘aleatë në vbetejë’ kundër Rusisë dhe se viti i ardhshëm do të jetë një pikë kthesë në pushtimin rus.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts