Agresionin në Ukrainë po e ndjejnë thellë rusët/ Panorama ekonomike e qytetarëve: Po humbasim…

Njerëzit në Rusi po pushohen gjithnjë e më lehtë nga puna dhe po bëhet më e vështirë për të gjetur një punë. Vendi është nën sanksione të ashpra perëndimore dhe kjo prek veçanërisht të rinjtë. Shumë po mendojnë të largohen nga Rusia.

Deri në mesin e janarit, një 22 vjeçar i identifikuar si Aleksandar nga Danas, punonte në një fabrikë dhe fitonte rreth 35,000 rubla (rreth 480 euro) në muaj. Ai është student nga rajoni i Saratovit dhe donte të bëhej pilot, por kjo nuk ishte e mundur për arsye shëndetësore. Kështu ai vendosi të bëhej stjuardes.

Në fillim të vitit, ai hasi në një reklamë të një kompanie ajrore ruse dhe aplikoi menjëherë. Ai e kaloi me sukses intervistën dhe testin në Volgograd. Linja ajrore i ofroi kushte të mira: një praktikë në Moskë dhe më pas një punë me një pagë mujore prej rreth 100,000 rubla.

Por praktika nuk ndodhi kurrë. Kur sulmi rus në Ukrainë filloi më 24 shkurt, kompanitë e huaja filluan të largoheshin nga tregu rus. Përveç kësaj, Perëndimi ka vendosur sanksione ndaj qindra individëve dhe kompanive, duke përfshirë ato në industrinë e aviacionit. Perëndimi ka mbyllur hapësirën ajrore për avionët rusë dhe ka ndaluar shitjen, dërgimin ose transferimin e avionëve dhe pjesëve rezervë në Rusi.

Kompanitë e marrjes me qira të avionëve kanë ndërprerë marrëveshjet e tyre të qirasë. Sidoqoftë, kompanitë ruse thjesht nuk i kthejnë avionët e marrë me qira. Tani ata mbajnë vetëm linja shtëpiake. Aleksandrit iu ndërpre stazhi dhe më vonë punësimi. Ai thotë se aplikimi në kompani të tjera nuk ka më kuptim: “Aeroplanët nuk mirëmbahen normalisht, pjesët e këmbimit nuk dorëzohen, ndaj është e paqartë se në çfarë gjendje fluturojnë makineritë. Rreziqet janë shumë të mëdha për mua”.

Ekonomia kthehet në vitet 1990
Tatiana Mikhailova, një ekonomiste që jep mësim në Shkollën Ruse të Ekonomisë në Moskë, thekson se sanksionet do të kenë efekte afatgjata dhe do ta përjashtojnë Rusinë nga zinxhirët globalë të prodhimit, gjë që do të çonte në izolim dhe prapambetje teknologjike.

“Industria e aviacionit tashmë po ankohet se do të mbeten pa pjesë këmbimi për gjashtë muaj. I njëjti zhvillim do të ndodhë edhe në industritë tjera”, thotë Mihajlova. Ajo pret që ekonomia ruse të kthehet në nivelin e viteve 1990.

Eksperti thekson se sanksionet do të prekin të gjithë sektorët e ekonomisë që përdorin komponentë të huaj, si industria e automobilave, farmacia, madje edhe bujqësia, sepse farat blihen edhe jashtë vendit.

“Kompanitë do të detyrohen të mbyllin dhe pushojnë punonjësit. “Kërkesa për mallra dhe shërbime do të bjerë sepse popullsia po varfërohet dhe kjo do të ndikojë në të gjithë sektorët, deri te parukierët”, thotë Mihajlova.

Ajo thotë se shumë rusë tashmë po humbasin punën e tyre ose nuk mund të gjejnë të reja, sepse kërkesa për të gjithë punëtorët e kualifikuar është në rënie. Ai thekson se njerëzit në Moskë e ndjejnë këtë veçanërisht sepse shumë njerëz atje punojnë në fushën e financave, shërbimeve dhe marketingut. Sipas kryebashkiakut Sergei Sobyanin, nëse kompanitë e huaja largohen, rreth 200,000 njerëz mund të humbasin punën e tyre vetëm në kryeqytetin rus.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.