“Ai pagoi me jetën e tij për rezistencën”, mesazhe nga e gjithë bota për vdekjen e Alexei Navalny

ai pagoi me jeten e tij per rezistencen mesazhe nga e gjithe bota per vdekjen e alexei navalny
ai pagoi me jeten e tij per rezistencen mesazhe nga e gjithe bota per vdekjen e alexei navalny

“Alexei Navalny luftoi për vlerat e lirisë dhe demokracisë, për idealet e tij, me një sakrificë përfundimtare”, thotë Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në një postim në Platformën X, duke theksuar se “BE bën përgjegjës për këtë vdekje tragjike regjimin rus”.

“Ngushëllimet e mia më të thella për familjen e tij dhe atyre që luftojnë për demokraci në mbarë botën në rrethanat më të errëta”, shton ai.

Së fundi, Charles Michel vëren se “luftëtarët vdesin. Por lufta për liri nuk mbaron kurrë”.

“Rusia duhet t’u përgjigjet pyetjeve serioze,” tha Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha në margjinat e Konferencës së Sigurisë në Mynih se të gjitha ngjarjet që çuan në vdekjen e Alexei Navalny duhet të analizohen. Rusia duhet t’u përgjigjet pyetjeve serioze, jam thellësisht i pikëlluar dhe i shqetësuar”, tha ai në mënyrë karakteristike.

Nga ana e tij, kancelari gjerman Olaf Scholz, duke shprehur gjithashtu “trishtimin e tij të thellë”, tha se ngjarja ishte një tregues “i tmerrshëm” se si Rusia si vend ka ndryshuar vitet e fundit. “Tani e dimë saktësisht se çfarë regjimi është në pushtet në Moskë. Rusia prej kohësh ka pushuar së qeni një demokraci”, tha ai në mënyrë karakteristike.

“Ky është një lajm i tmerrshëm. Si mbështetësi më i vendosur i demokracisë ruse, Alexei Navalny tregoi guxim të jashtëzakonshëm gjatë gjithë jetës së tij. Mendimet e mia janë me gruan e tij dhe popullin Rus për të cilët kjo është një tragjedi e jashtëzakonshme”, ishte deklarata e kryeministrit britanik Rishi Sunak.

“Ai pagoi me jetën e tij rezistencën ndaj një sistemi shtypjeje”, tha ministri i Jashtëm francez

Disidenti rus i burgosur Alexei Navalny pagoi me jetë për “rezistencën e tij ndaj një sistemi shtypjeje”, tha sot ministri i Jashtëm francez, Stephane Cezournet, në komentet e tij për vdekjen e disidentit të famshëm rus.

“Vdekja e tij në burg na kujton realitetin e regjimit të Vladimir Putinit”, shtoi ministri francez.

“Përgjegjësi e rëndë” e qeverisë ruse, sipas Norvegjisë

Ministri i Jashtëm norvegjez Espen Bart Eide shkroi në rrjetin social X se “qeveria ruse mban përgjegjësi të rëndë” për vdekjen e Navalny, i cili po vuante një dënim 19-vjeçar në një koloni penale të Arktikut.

“Ai u vra brutalisht nga Kremlini”

Presidenti letonez Edgars Rinkevics shkroi në Platformën X se Navalny ishte “vrarë brutalisht nga Kremlini”.

“Çfarëdo që dikush mendon për Alexei Navalny si një politikan, ai thjesht u vra brutalisht nga Kremlini. Ky është një fakt dhe kjo është diçka që duhet ditur për natyrën e vërtetë të regjimit aktual të Rusisë. Ngushëllimet e mia familjes dhe miqve”, ka shkruar presidenti letonez.

Në pamundësi për të konfirmuar lajmin, zëdhënësja dhe ndihmësi e disidentit rus Alexei Navalny, Kira Yarmish, i shkroi X se ajo nuk është në gjendje të konfirmojë vdekjen e tij, e cila u njoftua pak kohë më parë nga autoritetet e burgjeve ruse.

Jarmis shkroi se avokati i Navalny po shkon në burgun e Rrethit Arktik ku Navalny po mbahej duke vuajtur një dënim 19-vjeçar.

E njëjta deklaratë si Yarmish u bë nga ndihmësi i Navalny: Autoritetet ruse po japin një rrëfim se ata e vranë Alexei Navalny në burg. Ne nuk kemi asnjë mënyrë për të konfirmuar ose vërtetuar se kjo nuk është e vërtetë,” shkroi Leonid Volkov në X .

“Ne nuk kemi asnjë bazë për të besuar propagandën shtetërore,” shkroi Volkov, duke shtuar se “nëse lajmi është i vërtetë, atëherë Putin është ai që vrau Navalny”.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha sot se ato që ajo i quajti akuzat perëndimore për vdekjen e liderit të burgosur të opozitës Alexei Navalny janë “zbuluese për vetë Perëndimin”.

Në deklaratën e saj, të cilën e ka bërë publike përmes platformës Telegram, Zakharova thotë se rezultatet mjekoligjore për vdekjen e Navalny nuk janë ende të disponueshme, por Perëndimi tashmë ka arritur në përfundimet e veta. Zakharova nuk specifikoi se cilat akuza i referohet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts