Aksident i rëndë në Kanada, kamioni përplaset me makinën që transportonte të moshuar me aftësi të kufizuar, 15 të vdekur

aksident i rende ne kanada kamioni perplaset me makinen qe transportonte te moshuar me aftesi te kufizuar 15 te vdekur

Një ngjarje e rëndë ndodhi në Kanada, ku të paktën 15 persona humbën jetën nga një aksident në provincën kanadeze të Manitobës. Mësohet se një kamion gjysmë rimorkio goditi një automjet që përdorej për të transportuar persona të moshuar dhe me aftësi të kufizuara.

Përplasja ndodhi pranë qytetit Carberry në Manitoba jugperëndimore, 170 km në perëndim të Winnipeg, thuhet në raport. Nëse konfirmohet numri i të vdekurve, do të përfaqësonte një nga aksidentet rrugore më vdekjeprurëse në historinë e fundit kanadeze. Për titujt më të fundit, ndiqni kanalin tonë të Google News në internet ose nëpërmjet aplikacionit, raporton reuters.

Korporata e transmetimit kanadez transmetoi video nga vendi i ngjarjes që tregonte zjarrfikësit duke u munduar ta shuajnë zjarrin në një automjet të bardhë të djegur që ishte në një kanal në anë të rrugës. Winnipeg Free Press tha se automjeti i dytë operohej nga Handi-Transit, i cili transporton të moshuarit dhe ata me aftësi të kufizuara. Rrjeti CTV tha gjithashtu se 15 persona kishin vdekur.

Policia Mbretërore Kanadeze tha se të gjitha burimet e disponueshme ishin duke u vendosur në vendngjarje. Në Saskatchewan fqinj, 16 njerëz vdiqën në muajin prill të vitit 2018 pasi një kamion goditi një autobus që transportonte një ekip të rinjsh hokej në një rrugë rurale. Shoferi i kamionit u dënua me tetë vjet burg në vitin 2019.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts