Aksidenti ajror në Itali, mes viktimave miliarderi rumun

10:13 04/10/2021

Humbën jetën gruaja dhe djali i tij, shkaqet e rrëzimit të avionit mbeten të paqarta

Mes viktimave tĂ« aksidentit ajror i cili ndodhi nĂ« Milano Ă«shtĂ« edhe njĂ« biznesmen miliarder rumun  68-vjeçari Dan Petrescu i cili ishte edhe piloti i avionit.

Në bord ishte gruaja e tij dhe djali 30-vjeçar, Dan Stefan Petrescu. Të gjithë personat që ndodheshin në avionin privat i cili ra mbi një ndërtesë në San Donato Milanese të Milanos në bord humbën jetën.

Brenda ndërtesës, e përdorur për zyra dhe parking dhe që po rinovohej, nuk kishte njeri.

68-vjeçari konsiderohej si një prej personave më të pasur në Rumani, pronar supermarketesh dhe galerish tregtare. Falë investimeve të tij në prona të paluajtshme, ai u konsiderua si një nga njerëzit më të pasur në Rumani, me një pasuri të vlerësuar rreth 3 miliardë euro.

Ai kishte dy nĂ«nshtetĂ«si, rumune dhe gjermane: Petrescu ishte kthyer nĂ« atdheun e tij nĂ« 1989, pasi kishte jetuar prej vitesh nĂ« Gjermani, ku ishte shpĂ«rngulur pĂ«r t’i shpĂ«tuar regjimit tĂ« Nikola Çaushesku.

Familja e tij ishte nisur drejt vilës së tyre në Olbia, Sardenjë, ku i priste nëna e moshuar e Petreskut.

Mediat italiane flasin për 8 viktima mes tyre edhe një i mitur. Shkaqet e kësaj ngjarjeje të rëndë janë të paqarta.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.