Aksionerët e Twitter miratojnë marrëveshjen me Musk prej 44 mld dollarë, çfarë do të ndodhë me miliarderin

Aksionerët e Twitter kanë votuar për të miratuar një marrëveshje me Elon Musk për të blerë kompaninë për 44 miliardë dollarë (38 miliardë paund).

Vendimi u mor në një konferencë të shkurtër me investitorët nga selia e kompanisë në San Francisko.
Kjo do të thotë se Twitter tani do të përpiqet të detyrojë Elon Musk të blejë kompaninë në gjykata.

Takimi pasoi dëshminë shpërthyese të ish-shefit të sigurimit të Twitter, Peiter Zatko, përpara Senatit të SHBA.

Në prill, Twitter ra dakord t’ia shesë kompaninë personit më të pasur në botë, Elon Musk.

Megjithatë, marrëveshja u përkeqësua pasi Musk pretendoi se ai ishte mashtruar nga Twitter në lidhje me numrin e llogarive spam dhe bot në platformë.

Ai tha se nuk dëshironte të blinte më kompaninë në maj, por Twitter argumenton se Musk nuk mund të tërhiqet nga marrëveshja.

Platforma e mediave sociale thotë se më pak se 5% e përdoruesve të saj aktivë të përditshëm me fitim parash (ata që janë në gjendje të shikojnë reklamat) janë robotë. Musk argumenton se mund të jetë shumë herë më i lartë.

Twitter aktualisht vlerësohet në 32 miliardë dollarë, dukshëm më poshtë ofertës prej 44 miliardë dollarë nga zoti Musk.

Votimi i sotëm mund të kishte shënuar fundin e ndjekjes ligjore të Twitter-it, por aksionerët tani i kanë dhënë kompanisë dritën jeshile për të ndjekur Musk në gjykatë.

Të dy do të takohen përpara një gjykate shtetërore të Delaware në tetor. Gjatë seancës, një gjyqtar do të vendosë nëse Musk duhet të blejë apo jo kompaninë.

Pak përpara vendimit të aksionarëve, informatori i Twitter, Pieter Zatko ishte në Uashington duke dëshmuar para Komisionit Gjyqësor të Senatit për të metat e supozuara të sigurisë.

Ai u tha ligjvënësve amerikanë se firma po “mashtronte publikun” se sa e sigurt është platforma.

Ish-shefi i sigurisë së firmës vazhdoi të thoshte se Twitter ishte “një dekadë prapa” standardeve të sigurisë. Twitter thotë se aksionerët e Zatko në Twitter miratojnë se marrëveshja prej 44 miliardë dollarësh e Musk u pushua nga puna dhe se pretendimet janë të pasakta.

Z. Zatko ka mbështetur më parë pretendimin e Elon Musk se platforma ka më shumë llogari të padëshiruara dhe të rreme sesa ka pranuar – edhe pse ai nuk elaboroi këtë të martën.

Javën e kaluar, një gjykatës tha se avokatët e Musk do të lejohen të përdorin dëshminë e sinjalizuesit në Twitter në gjykatë.

Ai u fokusua kryesisht në çështjet e sigurisë kombëtare – dhe nuk lidhet zyrtarisht me përpjekjen e Musk për t’u tërhequr nga marrëveshja për të blerë Twitter.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts