Aktivisti bjellorus gjendet i varur në Ukrainë

17:28 03/08/2021

Vital Shyshou kishte marrë vazhdimisht kërcënime për jetën

Është  gjendur i varur  një aktivist bjellorus i cili jetonte në  Ukrainë pranë banesë s së  tij . Vital Shishov drejtonte  grupin Shtëpia Bjelloruse në Ukrainë (BDU), e cila ndihmon bjellorusët të gjenin  strehim dhe  punë .Për shkak të pjesëmarrjes në protestat anti-qeveritare ai ndihej vazhdimisht i kë rcë nuar

Policia ukrainase  ka gjetur të  vdekur aktivistin bjellorus, Vital Shyshou  në  një  park pranë  shtëpisë  së  tij. “Qytetari bjellorus Vital Shyshou, i zhdukur dje në Kiev, u gjet i varur sot në një nga parqet e Kievit, jo shumë larg vendbanimit të tij“, thuhet në deklaratën e policisë ukrainase.

Vitaly Shishov, i cili ka udhë hequr një organizatë me qendër në Kiev që ndihmon Bjellorusët të   ikin nga persekutimi, ishte raportuar i zhdukur pasi nuk arriti të kthehej në shtëpi nga vrapimi. Autoritet ukrainase kanë  nisur një çështje penale për vrasjen e dyshuar, përfshirë hetimin nëse vrasësit janë përpjekur  ta maskojnë krimin si vetëvrasje.

Shyshou është me origjinë nga qyteti juglindor i Bjellorusisë, Rechytsa dhe u transferua në Ukrainë pas zgjedhjeve presidenciale të diskutueshme në vend në gusht 2020, në të cilat Lukashenko shpalli fitoren, duke çuar në protesta masive në rrugë.

Aktivisti  ishte ndjerë nën mbikëqyrje të vazhdueshme që kur u largua nga Bjellorusia vitin e kaluar. Ai ishte kërcënuar me jetë dhe më parë por i i kishte marrë këto paralajmërime me humor.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.