Aktori i famshëm hollivudian mbërrin në Poloni për të takuar refugjatët ukrainas

Ben Stiller ka mbërritur në Poloni për të takuar refugjatët e detyruar të largohen nga Ukraina pas pushtimit rus.

Aktori i “Night At The Museum”, 56 vjeç, u fotografua të shtunën (18 qershor) në qytetin e madh juglindor të Rzeszow, afër kufirit, duke folur me punonjësit e ndihmës në një strukturë magazinimi.

Më shumë se 3.5 milionë njerëz mendohet se kanë kaluar në Poloni që nga fillimi i luftës në shkurt, shkruan DailyMail.

Stiller, i cili është një ambasador i vullnetit të mirë për UNHCR – agjencia e OKB-së për refugjatët – do të takohet me familjet për të ndihmuar në ndarjen e “historive të ndikimit njerëzor të luftës” dhe “për të forcuar thirrjet për solidaritet”.

“Sapo kam mbërritur në Poloni me UNHCR-në, për të takuar familje, jetët e të cilave janë copëtuar nga lufta dhe dhuna në Ukrainë”, shkroi ai në Instagram.

“Miliona janë detyruar të ikin nga shtëpitë e tyre me mbi 90% gra dhe fëmijë. Unë jam këtu për të mësuar, për të ndarë histori që ilustrojnë ndikimin njerëzor të luftës dhe për të përforcuar thirrjet për solidaritet. Shpresoj se do të ndiqni dhe do të ndani mesazhet tuaja të mbështetjes, për njerëzit që kanë ikur nga shtëpitë e tyre në Ukrainë dhe për njerëzit që janë detyruar të ikin në të gjithë botën. Të gjithë kanë të drejtë të kërkojnë siguri. Kushdo, kudo, kurdoherë”, shtoi Stiller.

Prania e yllit të “Zoolander” dhe “Meet The Fockers” në Poloni vjen përpara Ditës Botërore të Refugjatëve më 20 qershor.

Ai filloi të punojë me UNHCR-në në vitin 2016 dhe ka udhëtuar me trupin për të takuar refugjatët në Gjermani, Jordani, Guatemalë dhe Liban.

Në vitin 2019, ai dëshmoi para Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë për krizën humanitare në Siri, ku iu lut ligjvënësve.

Stiller nuk është personi i parë i famshëm që përfshihet në punën humanitare për Ukrainën, Mila Kunis dhe Ashton Kutcher që kanë mbledhur 35 milionë dollarë (33.3 milionë euro) për vendin dhe David Beckham i ka dorëzuar faqen e tij në Instagram një mjeku ukrainas në Kharkiv për një ditë për të raportuar për gjendjen në vend.

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës vazhdon pasi forcat e saj filluan një pushtim në shkallë të gjerë më 24 shkurt – konflikti i parë i madh tokësor në Evropë në dekada.

Detajet e luftimeve ndryshojnë nga dita në ditë, por mijëra civilë janë raportuar tashmë të vdekur ose të plagosur, duke përfshirë fëmijë. Miliona ukrainas kanë ikur gjithashtu, thonë Kombet e Bashkuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts