Akuza ndaj Boris Johnson se dështoi me pandeminë

[embedded content]

20:00 26/05/2021

Ish-këshilltari i tij : Kryeministri britanik nuk vlerësoi kërcënimin që vinte nga virusi

Ish-këshilltari kryesor i Kryeministrit britanik Boris Johnson ka akuzuar ish-shefin e tij se dështoi me menaxhimin e pandemisë.  

Dominic Cummings u tha ligjvënësve se qeveria britanike dhe zyra e Johnson’s Doëning Street ishin shumë larg për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Më tej ai thotë se me gati 128,000 vdekje, Mbretëria e Bashkuar renditet e pesta në botë për vdekjet dhe Johnson nuk vlerësoi kërcënimin që vinte nga virusi.

“Kryeministri e konsideroi këtë thjesht si një histori të frikshme. Kur publiku kishte më shumë nevojë për ne, qeveria dështoi. E vërteta është se ministrat e lartë, zyrtarët e lartë, këshilltarët e lartë si unë, ranë katastrofikisht përpara standardeve që publiku ka të drejtë të presë nga qeveria të zgjidhet një krizë si kjo”, tha Cummings.

Sipas Dominic,  Johnson në fillim të vitit 2020 e konsideroi Covid një histori si gripi i derrit ndërsa shumë ministra të lartë, përfshirë Kryeministrin, ishin me pushime në Shkurt të vitit 2020.

I tillë ishte skepticizmi i Johnson që ai madje u tha zyrtarëve se po mendonte të merrte këshilltarin kryesor mjekësor të qeverisë Chris Ëhitty për të infektuar atë me Covid-19 në një transmetim të  drejtpërdrejtë për të qetësuar publikun.

Cumming u largua nga qeveria pasi u përplas me Johnson në fund të vitit 2020, u kërkoi falje familjeve të të vdekurve për gabimet e qeverisë britanike.

Ai  ka drejtuar fushatën e Brexit në vitin 2016 si dhe ka qëndruar pas fitoreve të të Boris Johnson në vitin 2019.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.