Akuza për spiunazh, Franca dëbon edhe gjashtë diplomatë të tjerë rusë

Gjashtë rusë të dyshuar se punonin si spiunë janë dëbuar nga Franca pas një hetimi të gjatë, ka njoftuar ministria e jashtme franceze.

Të gjashtë supozohej se punonin “nën mbulesë diplomatike” dhe po punonin “në kundërshtim me interesat tona kombëtare”, tha ministria në një deklaratë.

“Operacioni klandestin” u zbulua të dielën nga shërbimet e inteligjencës, thuhet në deklaratë. Për momentin nuk dihen detaje të tjera. Franca ka dëbuar tashmë 35 diplomatë rusë, si dhe shumë vende të tjera evropiane.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts