Akuzat e lidhura me Shqipërinë, ish-zyrtari i FBI-së pranon fajësinë, McGonigal: Kam marrë 225 mijë dollarë nga një ‘mik’, por qëllimi ishte për…

akuzat e lidhura me shqiperine ish zyrtari i fbi se pranon fajesine mcgonigal kam marre 225 mije dollare nga nje mik por qellimi ishte per

Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar fajësinë për  akuzat lidhur me faktin se ka marrë dhe fshehur 225,000 dollarë nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare, i cili sipas të dhënave të gjykatës u bë burim në një hetim të FBI-së.

Ai u deklarua fajtor për një akuzë të fshehjes së fakteve materiale si pjesë e një marrëveshjeje me prokurorët federalë.

Në gjykatë, McGonigal tha se 225,000 dollarë i ishin dhënë atij hua nga një “mik dhe partner i mundshëm biznesi” dhe kishte për qëllim të ndihmonte në fillimin e një biznesi që ai po krijonte pa dijeninë e FBI-së ndërkohë që punonte ende për ta.

‘Kredia’, e dhënë me tre pagesa në para, nuk kishte kushte të shkruara dhe nuk u kthye kurrë.

McGonigal u padit dy herë në janar, një herë në Uashington DC dhe gjithashtu në Nju Jork, pasi një gjykatë hetoi ish-shefin e kundërzbulimit. Insajderi ishte i pari që raportoi mbi hetimin e gjykatës që çoi në pyetje me shkrim drejtuar FBI-së nga anëtarët e të dyja palëve në Capitol Hill.

McGonigal u akuzua për pastrim parash dhe dhënie të deklaratave të rreme në zbulimet e kërkuara të punonjësve të tij si agjent i FBI-së.

Përveç çështjes në Uashington, DC, McGonigal u përball me akuza në Nju Jork për bashkëpunim me oligarkun rus Oleg Deripaska, i cili shkeli sanksionet kundër miliarderit të lidhur me Putinin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts