Akuzat për korrupsion dhe favorizime/ Jep dorëheqjen kancelari austriak Sebastian Kurz, ja kush është zëvendësuesi i tij

Kancelari austriak Sebastian Kurz dha dorëheqjen mbrëmjen e së shtunës pasi u përfshi në një skandal korrupsioni.

Ai tha se do t’ia dorëzojë kancelarinë ministrit të jashtëm Alexander Schallenberg.

Autoritetet austriake bastisën zyrat e Kurz dhe selitë e partisë në Vjenë të mërkurën mes dyshimit se ai dhe rrethi i tij i ngushtë komplotuan për të përvetësuar fondet publike për të korruptuar sondazhet dhe figurat e shquara të medias në këmbim të mbulimit të favorshëm.

Bastisjet shënuan një përshkallëzim domethënës të hetimit të korrupsionit të prokurorëve ndaj Kurz, i cili tashmë përballet me padi të mundshme në një rast të veçantë që përfshin  akuzat për deshmi te rreme ne lidhje me dëshminë e betuar që ai dha para një hetimi parlamentar vitin e kaluar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *