Akuzohen për pastrim parash, djali i presidentit kolumbian arrestohet bashkë me gruan e tij

akuzohen per pastrim parash djali i presidentit kolumbian arrestohet bashke me gruan e tij

Prokuroria dhe avokatët mbrojtës kanë kërkuar që Nicolas Petros, djali i madh i presidentit kolumbian Gustavo Petros, të vendoset në arrest shtëpiak. 37-vjeçari Nikolas Petros akuzohet si i përfshirë në një çështje pastrimi parash dhe pasurimi të paligjshëm.

Ai u arrestua javën e kaluar së bashku me ish-bashkëshorten e tij, Daisuris del Carmen Vazquez, e cila përballet me akuza të ngjashme. Petro ishte anëtar i qarkut Atlantico, por dha dorëheqjen nga posti i tij. Prokurori Mario Burgos tha gjatë seancës se Nicolas Petro pranoi se paratë e zeza rrodhën në fushatën zgjedhore të babait të tij.

Presidenti mohon të ketë njohuri për aktivitetet e paligjshme të djalit të tij dhe ka thënë se do të vazhdojë të zbatojë axhendën e tij politike. Megjithatë, skandali mund të dëmtojë përpjekjet për paqe me grupet e armatosura që veprojnë në Kolumbi, si dhe axhendën e tij ambicioze të reformave. Avokati mbrojtës i Burgos dhe Nikolas Petro, Davin Teleki, debatoi për arrestin e tij në shtëpi. Madje Teleki ka përmendur si arsye lindjen e afërt të fëmijës së tij, nga një partner tjetër. Gjyqtari pritet të marrë një vendim në orët e para të së shtunës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts