Akuzohen se nuk kanë paguar taksat, vijojnë problemet për vëllezërit Tate

akuzohen se nuk kane paguar taksat vijojne problemet per vellezerit tate
akuzohen se nuk kane paguar taksat vijojne problemet per vellezerit tate

Andrew Tate dhe vëllai i tij Tristan akuzohen se nuk kanë paguar taksën mbi 21 milionë paund të ardhura nga biznesi i tyre në internet. Ndaj vëllezërve kanë paraqitur një ankesë civile policia e Devon dhe Cornwall. Gjithashtu në ankesë përfshihet edhe një person i tretë, i njohur vetëm si J., shkruan BBC.

Ata akuzohen se nuk kanë paguar taksa në asnjë vend për të ardhurat e tyre nga biznesi në internet në periudhën 2014-2022.

Policia po kërkon kthimin e rreth 2.8 milionë paund në shtatë llogari bankare të ngrira, një pretendim i kundërshtuar nga tre të pandehurit.

“Andrew Tate dhe Tristan Tate kanë shmangur vazhdimisht taksat dhe tvsh”, tha Sarah Clarke nga Policia e Devon dhe Cornwall për Gjykatën e Magjistraturës së Westminsterit.

Clarke citoi një video të postuar në internet nga Andrew Tate, në të cilën ai tha: “kur jetoja në Angli, refuzova të paguaja taksa”.

Ajo tha gjithashtu se vëllezërit Tate kishin një numër të madh llogarish bankare në Britani të Madhe, shtatë prej të cilave ishin të ngrira. Clarke tha se paratë, nga produkte të ndryshme të shitura në faqet e internetit, duke përfshirë OnlyFans, ishin pastruar në një numër llogarish bankare në Britani të Madhe.

“Përveç zotërimit të tokës, pronave dhe automjeteve të mëdha në Rumani, Tates shpenzonin fitimet e tyre në makina dhe prona të shpejta. Kështu duket evazioni fiskal, kështu duket pastrimi i parave,” tha Clarke në gjykatë.

Vëllezërit akuzohen se kanë paguar pak më pak se 12 milionë dollarë në llogarinë e një personi të quajtur J. dhe kanë hapur një llogari të dytë në emrin e saj, edhe pse ajo nuk kishte asnjë rol në punët e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts