Akuzohet se mbështeti Prigozhin për grusht shteti, Putin nuk humbet kohë, zëvendëson gjeneralin në komandën e Forcave Ajrore me…

Gjenerali Serghei Surovikin është zëvendësuar në komandën e Forcave Ajrore nga gjenerali Viktor Afzalov, sipas asaj që shkruan agjencia RIA Novosti, duke cituar burimet e saj.

Surovikin, ish-komandant i forcave ruse në Siri dhe kreu i operacioneve në Ukrainë nga tetori 2022 deri në janar të këtij viti, ka komanduar forcat ajrore që nga viti 2017.

Muajt ​​e fundit kishte zëra, të pa konfirmuara asnjëherë, për largimin e tij dhe gjithashtu arrestimi i tij për gjoja mbështetjen e kreut të Wagner Jevgeny Prigozhin në tentativën për kryengritje të 24 qershorit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts