Alarmi! Shfaqet një mutacion i ri që nuk zbulohet nga testet PCR

Autoritetet franceze janë në alarm pasi nuk po frenojnë dot ritmet e larta të zënies së shtretërve të terapisë intensive nga të infektuarit në gjendje të rëndë me Covid-19.

Në vetëm 24 orë, 92 pacientë janë shtruar në pavijonet e kujdesit intensiv në spitalet e Francës, teksa deri 70% e këtyre vendeve janë të zënë nga të infektuarit me koronavirus, duke krijuar vështirësi të mëdha për kategoritë e tjera të pacientëve.

Dominimi i variantit britanik ka bërë që Franca të ketë shifrat më të larta të infektimeve ditore në Europë. Mediat shkruajnë se një mutacion i ri me origjinë nga rajoni veriperëndimor i Bretanjës, po përhapet me ritme të shpejta.

Ekspertët thonë se ky mutacion nuk mund të zbulohet nga testet PCR, çka e bën aktualisht të vështirë për t’u vënë nën kontroll, por ende nuk kanë të dhëna mbi specifikat nëse është apo jo më ngjitës se variantet më të hershme.

Ky 24-orësh shënoi një rënie të lehtë të shifrave ditore, që megjithatë janë më të larta krahasuar me shifrat e një jave më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.