Alarmoi botën, ky është momenti kur raketa kineze bie në Oqeanin Indian (VIDEO)

Mediat në gjuhën angleze kanë publikuar videon ku shfaqet momenti i rënies së raketës kineze në Oqeanin Indian.

Mbetjet e raketës së madhe kineze kanë rënë në oqeanin Indian të dielën, në perëndim të arkipelagut të Maldiveve.

Shumica e mbetjeve u dogjën në atmosferë, ndërsa pjesë të bërthamës 30 metra të raketës së Long March 5B rihynë në atmosferë në orës 2.24 me orën e Pekinit dhe u ulën në një vend me koordinatat me gjatësi 72.47 gradë në lindje dhe gjerësi 2.65 gradë në veri.

Prej disa ditësh raketa kineze kishte humbur kontrollin dhe kishte shkaktuar frikë se çfarë mund të ndodhte nëse raketa prej 22 tonë binte në një vend të banuar.

Që nga momenti që raketa kineze humbi kontrollin, autoritetet u shprehën se nuk do të përbënte rrezik, pasi mbetjet shpërbëhen në atmosferë dhe mundësitë më të mëdha ishin që të binte në det duke qenë se pjesa më e madhe e rruzullit tokësor është e përbërë nga uji.

Raketa Long March 5B u nis nga ishulli kinez i Hainan më 29 prill dhe transportonte modulin Tianhe, i cili kishte furnizime për ekuipazhin kinez në stacionin hapësinor. “Udhëtimi” i raketës kineze vuri në alarm botën për disa kohë, derisa ra ën Oqeanin Indian.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *