Aleanca SHBA-Japoni, ministrat e Jashtëm bien dakord për bashkëpunim në çështjet e sigurisë

aleanca shba japoni ministrat e jashtem bien dakord per bashkepunim ne ceshtjet e sigurise
aleanca shba japoni ministrat e jashtem bien dakord per bashkepunim ne ceshtjet e sigurise

11:25 12/12/2021

Ministri i Jashtëm japonez, Yoshimasa Hayashi dhe Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ranë dakord për nevojën për të forcuar aleancën e vendeve të tyre. Kjo lëvizje vjen në një kohe kur po zhvillohet një mjedis i ashpër rajonal të sigurisë.

Hayashi dhe Blinken zhvilluan bisedime kuadër të një takimi të ministrave të Jashtëm të grupit të shtatë shteteve me te industrializuara të botës në qytetin anglez Liverpool.

Ministrat ranë dakord se është e domosdoshme të rriten aftësitë e parandalimit dhe reagimit të aleancës Japoni-SHBA.

Përballë ngritjes ushtarake të Kinës dhe programeve bërthamore dhe raketore të Koresë së Veriut, Japonia planifikon të forcojë rrënjësisht pozicionin e mbrojtjes dhe për të goditur bazat e armikut.

Në fillim të kësaj jave, Kanadaja iu bashkua Australisë, Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara duke thënë se nuk do të dërgonin zyrtarë të lartë në Lojërat Olimpike në Kinë duke përmendur shqetësimet e kahershme mbi të dhënat kritike të shtetit më të madh aziatik në shkeljen e të drejtave të njeriut.

Zyrtarë të lartë të qeverisë japoneze thuhet se ka të ngjarë të anashkalojnë Lojërat, duke u bashkuar me Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët në një bojkot diplomatik.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts