Aleati i ngushtë i Putinit “lëshon gojën” ndaj Perëndimit: Jeni një tufë patetike perversësh të rrezikuar. Ne do të triumfojmë

aleati i ngushte i putinit leshon gojen ndaj perendimit jeni nje tufe patetike perversesh te rrezikuar ne do te triumfojme
aleati i ngushte i putinit leshon gojen ndaj perendimit jeni nje tufe patetike perversesh te rrezikuar ne do te triumfojme

Një nga aleatët më të afërt të Putinit dhe financuesi i dyshuar i kompanisë private ushtarake Wagner Group, e ka quajtur sot Perëndimin pervers dhe patetik.

Yevgeny Prigozhin ka premtuar një fitore ruse në Ukrainë në intervistën e tij të fundit, raportoi Daily Mail.

“Ju jeni një qytetërim perëndimor që po shuhet dhe i konsideron rusët, malianët, afrikanë qendrorë, kubanët, nikaraguanët dhe shumë popuj dhe vende të tjera si llum të botës së tretë. Ju jeni një tufë patetike perversësh të rrezikuar, ndërkohë që ne të tjerët jemi shumë, jemi miliarda.Dhe fitorja do të jetë e jona!”, tha biznesmeni.

Grupi wagner e prezanton veten si një kontraktues ushtarak privat dhe Kremlini mohon çdo lidhje me të, madje ndonjëherë edhe se ekziston.

Por angazhimi i Wagner-it ndaj interesave ruse është bërë i dukshëm në Ukrainë, ku luftëtarët e tij, të parë të veshur me emblemën e bardhë të kafkës së grupit, janë ndër forcat ruse që sulmojnë aktualisht rajonin e Donbasit. Në Afrikën Sub-Sahariane, Wagner ka fituar baza të konsiderueshme për Rusinë në Republika e Afrikës Qendrore, Sudan dhe Mali. Roli i Wagner-it në ato vende shkon përtej historisë së kopertinës së thjesht ofrimit të një shërbimi sigurie, thonë ekspertët.

“Ata drejtojnë në thelb Republikën e Afrikës Qendrore dhe janë një forcë në rritje në Mali”, tha gjenerali Stephen Toënsend, komandanti i forcave të armatosura të SHBA në Afrikë, në një seancë dëgjimore në Senat muajin e kaluar.

Luftëtarët me shenja të grupit Wagner janë fotografuar në Ukrainën lindore që nga fillimi i pushtimit dhe ka raporte të përhapura për mercenarët që drejtojnë zyrtarët ushtarakë dhe ushtarët malianë në brutalitetin e tyre kundër popullatës civile. Mercenarët e Ëagner u filmuan në aksion në Ukrainë për herë të parë sot.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts