Alexei Navalny përballet me 15 vite të tjera burg pasi fillon gjyqi i ri

alexei navalny perballet me 15 vite te tjera burg pasi fillon gjyqi i ri
alexei navalny perballet me 15 vite te tjera burg pasi fillon gjyqi i ri

Rusia mund të zgjasë burgimin e Alexei Navalny deri në 15 vjet të tjera në një gjyq të ri penal që mbështetësit e tij paralajmërojnë se është lënë në hije nga kriza në Ukrainë.

Udhëheqësi i opozitës ruse akuzohet për përvetësim të donacioneve për organizatën e tij kundër korrupsionit FBK, e cila ka akuzuar Vladimir Putinin se zotëron një pallat prej 1 miliardë funtesh dhe zyrtarë të tjerë të lartë që pasurohen përmes skemave korruptive.

Navalny i ka mohuar akuzat dhe i quan ato të motivuara politikisht.

Gjyqi i ri për përvetësim filloi të martën brenda kolonisë penale IK-2 në Vladimir, një mjedis i pazakontë që ndodhet tre ose katër orë me makinë në lindje të Moskës, që kufizon rëndë aftësinë e mbështetësve dhe vëzhguesve për të marrë pjesë në seancat.

Navalny po vuan një dënim prej tre vjet e gjysmë në burg për një akuzë të veçantë për përvetësim. Ai i mbijetoi një tentative helmimi për jetën e tij në vitin 2020 dhe u arrestua pasi u kthye në Rusi vitin e kaluar.

Familja dhe mbështetësit e tij thonë se Kremlini po kërkon një dënim të lehtë duke e mbajtur gjyqin brenda një kolonie burgu shumë larg bazës së tij mbështetëse në Moskë.

“Autoritetet duan ta fshehin atë nga të gjithë njerëzit, nga mbështetësit e tij, nga gazetarët”, shkroi gruaja e tij, Yulia Navalnaya, në një postim në Instagram në prag të gjyqit. “Është kaq patetike saqë kanë frikë ta mbajnë gjyqin në Moskë”.

Ndërsa seancat filluan të martën, Yulia Navalnaya përqafoi burrin e saj, i cili ishte i veshur me një kostume blu burgu. Navalny nuk u mbajt në kafaz, siç është zakon gjatë procedurave penale ruse, sepse salla e gjyqit ishte brenda një burgu.

Maria Pevchikh, një tjetër aleate e lartë e Navalny-t, ka thënë se rreziku për Navalny-n është rritur pasi vëmendja e publikut është larguar gjithnjë e më shumë nga shqetësimet për të drejtat e njeriut tek potenciali për një sulm rus në Ukrainë.

“Rreziku për jetën e Navalny-t, pra probabiliteti që ai të vritet në burg, do të rritet në mënyrë eksponenciale në varësi të asaj që ndodh në Ukrainë”, shkroi ajo. “Shanset tashmë janë shumë të këqija, por një pushtim i plotë rus mezi i lë atij ndonjë shans për të mbijetuar.”

Gazetarët thanë se atyre që dëshironin të hynin në sallën e gjyqit u ndalohej të sillnin laptopë, telefona ose pajisje regjistrimi.

Navalny akuzohet për përvetësim të donacioneve për fondin e tij kundër korrupsionit, i cili ka udhëhequr hetimet ndaj zyrtarëve qeveritarë dhe ka shkaktuar protesta të mëdha kundër Putinit për vite me radhë. Ai gjithashtu akuzohet për shpërfillje të gjykatës për gjoja fyerje të një gjyqtari gjatë një gjyqi të mëparshëm, ku ai ishte akuzuar për shpifje ndaj një veterani ushtarak.

Qeveria ka kërkuar gjithashtu të shpërbëjë rrjetin politik kombëtar të Navalny, duke hapur çështje penale kundër ndihmësve të tij kryesorë dhe koordinatorëve rajonalë dhe duke e shpallur rrjetin e tij politik si ekstremist. Shumë nga aleatët e tij më të ngushtë janë detyruar të migrojnë.

Një film dokumentar rreth Navalny-t, i cili për pak i mbijetoi një tentative të dukshme helmimi me novichok , u shfaq premierë në festivalin e filmit Sundance në fillim të këtij viti.

Filmi 90-minutësh, i titulluar thjesht Navalny, paraqiste pamjet e liderit të opozitës ruse, të filmuara gjatë disa muajve që ai kaloi në Gjermani në fund të vitit 2020, teksa u shërua nga helmimi. Ka intervista me Navalny, gruan e tij dhe ekipin e tij më të afërt.

… kemi një favor të vogël për të kërkuar. Miliona njerëz po i drejtohen Guardian-it për lajme të hapura, të pavarura dhe cilësore çdo ditë dhe lexuesit në 180 vende anembanë botës na mbështesin tani financiarisht.

Ne besojmë se të gjithë meritojnë akses në informacionin që bazohet në shkencë dhe të vërtetë, dhe analiza të rrënjosura në autoritet dhe integritet. Kjo është arsyeja pse ne bëmë një zgjedhje tjetër: ta mbajmë raportimin tonë të hapur për të gjithë lexuesit, pavarësisht se ku jetojnë ose çfarë mund të përballojnë të paguajnë. Kjo do të thotë që më shumë njerëz mund të informohen më mirë, të bashkohen dhe të frymëzohen për të ndërmarrë veprime kuptimplota.

Në këto kohë të rrezikshme, një organizatë globale e lajmeve që kërkon të vërtetën si Guardian është thelbësore. Ne nuk kemi aksionarë apo pronar miliarder, që do të thotë se gazetaria jonë është e lirë nga ndikimi tregtar dhe politik – kjo na bën të ndryshëm. Kur nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme, pavarësia jonë na lejon të hetojmë, sfidojmë dhe ekspozojmë pa frikë ata që janë në pushtet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts