Aljazeera: Nga Teksasi në Kosovë, e mbijetuara e përdhunimit serb kthehet si pjesë e kuvendit

Vasfije Krasniqi-Goodman, e cila u përdhunua nga policët serbë ndërsa ishte akoma adoleshente, tani po kërkon drejtësi nga vendi i saj në parlament.

Në vitin 2017, Vasfije Krasniqi-Goodman u shkroi një letër të hapur burrave që e sulmuan seksualisht dhe e publikoi në faqen e saj në Facebook.

Përdhunuesit e saj, dy policë serbë, e rrëmbyen dhe përdhunuan atë kur ajo ishte 16 vjeç gjatë Luftës së Kosovës. Ata u paditën për krimin kryer, por më pas u liruan nga Gjykata Supreme e Kosovës në 2014.
Ajo kishte jetuar në Teksas, Shtetet e Bashkuara që nga fundi i luftës, por në 2015 udhëtoi përsëri në Kosovë si e mbijetuara e parë e përdhunimit gjatë luftës që ndau historinë e saj publikisht, në televizionin kombëtar, pa fshehur identitetin e saj.

Që atëherë, ajo ka qenë në një mision, për të mbijetuarit në Kosovë dhe në botë, duke kërkuar drejtësi për krimet e kryera gjatë luftës në vendin e saj.
Deri më sot, asnjë autor i vetëm në Serbi ose Kosovë nuk është dërguar në burg për përdhunim.

  • foto galeri
  • foto galeri

Në fillim të këtij viti, ajo vendosi të kandidojë për një vend në parlamentin e Kosovës gjatë zgjedhjeve të 14 shkurtit.
“Unë kurrë nuk e kam parë veten si dikush që do të kandidojë për një detyrë shtetërore. Doja të isha vetëm aktiviste. Doja të tregoja historinë time, duke përhapur lajmin për atë që ndodhi në Kosovë gjatë luftës, ”shprehet Krasniqi-Goodman.

Ajo dhe partia në të cilën ajo u bashkua, opozita e krahut të majtë, Lëvizja Vetëvendosje fitoi me një rezultat të madh me 48 përqind të votave.
Krasniqi ishte ndër 10 më të mirët me më shumë vota, duke marrë 61,885 vota.

Gjatë Luftës së Kosovës 1998-99, burime të ndryshme vlerësojnë se 20,000 gra dhe burra u përdhunuan dhe u torturuan nga policia serbe dhe ushtria jugosllave.

Turpi dhe stigmatizimi që rrethojnë temën e përdhunimit gjatë luftës nuk lejojnë që të mbijetuarit të flasin publikisht për atë që u ndodhi atyre 22 vjet më parë.

Përdhunimi si armë lufte ‘nuk diskutohet fare’
Ajo shpreson se mund të sjellë disa ndryshime të nevojshme gjatë mandatit të saj katër-vjeçar kur bëhet fjalë për të mbijetuarit e përdhunimit gjatë luftës.

“Mendoj se e para dhe më e rëndësishmja është lufta për drejtësi. Ende nuk kemi një autor pas hekurave kur bëhet fjalë për krimet e përdhunimit. Pra, ne duhet të shohim se si qeveria dhe institucionet mund ta shtyjnë Serbinë të kthejë kriminelët. ”

Ajo gjithashtu dëshiron të sjellë më shumë ndryshime në pensionin qeveritar mujor prej 230 euro që u bë i disponueshëm në 2018 për të mbijetuarit..

“Unë dua që kjo të ndryshojë, ku të mbijetuarit kanë më shumë përfitime sesa vetëm një pension. Unë dua të kem një mbulim mjekësor vetëm për të mbijetuarit, sepse shumica prej nesh, kemi nevojë për kujdes mjekësor mjaft shpesh. Disa nga të mbijetuarit nuk kanë mundësi të shkojnë te mjeku.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.