Aljazeera: Putin akuzon Perëndimin dhe SHBA-në për destabilizimin e prodhimit bujqësor global

Presidenti rus Vladimir Putin, ka deklaruar lufta në Ukrainë nuk është përgjegjëse për krizën globale të ushqimit. Putin ka hedhur akuza ndaj Perëndimit duke pretenduar është Perëndimi po pengonte eksportin e grurit rus.

Putin akuzoi vendet perëndimore, veçanërisht Shtetet e Bashkuara, për destabilizimin e prodhimit bujqësor global.

“Rritja e çmimeve të produkteve bujqësore, si gruri, ka goditur vendet më të vështira në zhvillim, tregjet në zhvillim ku buka dhe mielli janë një mjet i domosdoshëm për mbijetesë për shumicën e popullsisë,” tha Putin.

Më tej Putin tha se Rusia është një aktor përgjegjës në tregun global të ushqimit dhe se është e gatshme të përmbushë me ndershmëri të gjitha detyrimet e saj kontraktuale.

Sakaq Aljazeera shkruan se miliona ton grurë dhe drithëra të tjera janë aktualisht të bllokuara në portet e Ukrainës, apo të pushtuara nga forcat ruse, dhe anijet që përballen me rrezikun e minave që janë hedhur në Detin e Zi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.