Amazon, fitime marramendëse nga pandemia

10:26 31/07/2021

Gjiganti elektronik rrit të ardhurat me 100 miliardë dollarë në tremujorin e dytë të 2021

Gjiganti i tregtisĂ« elektronike nuk njeh humbje  nga pandemia. Kompania regjistron pĂ«r herĂ« tĂ« tretĂ« njĂ« rritje tĂ« tĂ« ardhurave me mbi 100 miliardĂ« dollarĂ« nĂ« tremujorin e dyte tĂ« vitit 2021. NĂ« rezultatet financiare tĂ« publikuara, kompania amerikane pati rritje me 27.2 pĂ«rqind.

Megjithatë, ishte më e dobët se 41 për qind të regjistruar në tremujorin e dytë të vitit 2020, kur pandemia e koronavirusit shtyu klientët drejt kompanive të tregtisë elektronike.

“GjatĂ« 18 muajve tĂ« fundit, biznesi ynĂ« i konsumatorit Ă«shtĂ« thirrur tĂ« ofrojĂ« njĂ« numĂ«r tĂ« paparĂ« artikujsh, duke pĂ«rfshirĂ« PPE (pajisje tĂ« mbrojtjes personale), ushqim dhe produkte tĂ« tjera qĂ« ndihmuan komunitetet nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n tĂ« pĂ«rballen me rrethanat e vĂ«shtira tĂ« pandemisĂ«â€, tha nĂ« njĂ« deklaratĂ« CEO i Amazon, Andy Jassy.

Sipas deklaratĂ«s, nĂ« tremujorin e ardhshĂ«m, kompania pret qĂ« shitjet neto “tĂ« jenĂ« midis 106 miliardĂ« dollarĂ« dhe 112 miliardĂ« dollarĂ« apo me njĂ« rritje prej 10 deri 16 pĂ«r qind nĂ« krahasim me tremujorin e tretĂ« 2020”.

Jassy mori rolin kryesor pasi themeluesi Jeff Bezos dha dorëheqjen më 5 korrik, saktësisht 27 vjet pas ngritjes së Amazon në 1994 në të njëjtën ditë. Amazon shënoi rritje të të ardhurave të saj neto 50 për qind nga viti në vit, duke u rritur në 7.8 miliardë dollarë.

Klan News

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *