Amazon heq dorë nga shitja e disa librave

13:22 13/03/2021

Paraqesin orientimin seksual si sëmundje mendore

Amazon ka thënë se nuk do të shesë libra që e paraqesin identitetin gjinor apo orientimin seksual si sëmundje mendore.

“Ne rezervojmĂ« tĂ« drejtĂ«n tĂ« mos shesim pĂ«rmbajtje tĂ« caktuara”, tha kompania nĂ« njĂ« letĂ«r pĂ«r Kongresin e SHBA-sĂ«.

Gjiganti i shitjes është përgjigjur ndaj senatorëve republikanë të cilët kishin pyetur pse kishte hequr një libër nga të gjitha platformat e saj të një autori konservativ.

Senatorët republikanë Marco Rubio, Josh Hawley, Mike Braun dhe Mike Lee i dërguan një letër shitësit me pakicë duke kërkuar një shpjegim për vendimin e tij.

Muajin e kaluar, Dhoma e Përfaqësuesve ka kaluar ligjin që ndalon diskriminimin ndaj komunitetit LGBT, shkruan BBC.

Amazoni ka hequr librin “When Harry Became Sally” tĂ« Ryan Anderson i publikuar mĂ« 2018, nga dyqanet e saj nĂ« internet, e-book dhe platformat e librave audio, muajin e kaluar.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.