Ambasadori Ahmet Demirok: Turqia parashikon 60 milionë turistë në vitin 2024

ambasadori ahmet demirok turqia parashikon 60 milione turiste ne vitin 2024
ambasadori ahmet demirok turqia parashikon 60 milione turiste ne vitin 2024

Turqia është në rrugën e duhur për të mirëpritur 60 milionë turistë në vitin 2024, tha ambasadori turk në Turkmenistan, Ahmet Demirok.

Ambasadori e bëri këtë njoftim gjatë një fjalimi në një aktivitet në Ashgabat, i cili u fokusua në potencialin e industrisë turistike të Turqisë.

Duke u mbështetur në të dhënat e Organizatës Botërore të Turizmit (KB Turizëm), ambasadori Demirok theksoi se Turqia u rendit e katërta në nivel global pasi priti mbi 50 milionë vizitorë në vitin 2022. Vitin pasues pa të ardhurat e vendit nga turizmi që arritën në 54.3 miliardë dollarë, falë 56.7 milionë turistëve. Duke u mbështetur në këtë sukses, Turqia ka vendosur objektiva ambicioze për vitin 2024, duke synuar të tërheqë 60 milionë turistë dhe të gjenerojë 60 miliardë dollarë të ardhura nga turizmi.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts