Ambasadorja e SHBA-së në OKB i bën thirrje organizatës që të përshpejtojë reagimin ndaj krizës së refugjatëve në Ukrainë

Ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield, i bëri thirrje të martën organizatës që të ngrihet në përgjigje të krizës masive të refugjatëve të shkaktuar nga lufta e Rusisë në Ukrainë.

“Çdo ditë më pyesin … a është Këshilli i Sigurimit i parëndësishëm për këtë krizë?” Tha Thomas-Greenfield në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Ne e dimë se bota po shikon nga OKB-ja dhe po pyet veten se si të përgjigjet pas veprimeve të pandërgjegjshme të Rusisë,” tha ajo. “Mbështetja e refugjatëve dhe vendeve që i pranojnë ata është një nga mënyrat më të fuqishme dhe të menjëhershme që ne të gjithë mund t’i ndihmojmë dhe është kaq e rëndësishme që OKB-ja të luajë një rol kyç në këtë.”

Thomas-Greenfield u bëri thirrje kombeve të saj në këshill që “t’i tregojnë botës atë që kemi mësuar nga dekada të trajtimit të krizave të refugjatëve dhe situatave humanitare” dhe të mbështesin jo vetëm ukrainasit, por edhe shtetasit e vendeve të treta që ikin nga lufta. Ajo tha gjithashtu se ata duhet të sigurohen që të marrin hapa për të zbutur rrezikun e grave dhe fëmijëve që përballen me trafikimin ose dhunën me bazë gjinore.

“Le t’i tregojmë botës se kur Rusia provokoi krizën më të keqe të refugjatëve në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, pjesa tjetër e Këshillit të Sigurimit dhe Kombeve të Bashkuara u ngritën dhe ndihmuan ata që kishin më shumë nevojë,” tha ajo.

Thomas-Greenfield vlerësoi punën e punonjësve të ndihmës humanitare, duke vënë në dukje se “ata janë të paanshëm dhe duhet të mbrohen, jo të bombardohen pa dallim”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com