Amirabdollahian: Irani pranon vetëm bisedime që përmbushin interesat e kombit tonë

Ministri i Jashtëm iranian i bëri këto komente në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij libanez Abdullah Bou Habib pas një takimi në Bejrut.

Nëse ka një qëllim të vërtetë nga ana tjetër dhe të gjithë ata kthehen në detyrimet e tyre në JCPOA, Teherani gjithashtu do të kthehet në detyrimet e tij, tha Amirabdollahian.

Mesazhet verbale të Shteteve të Bashkuara dhe pretendimet pasive të tre vendeve evropiane nuk janë kriteret për kthimin e Republikës Islamike të Iranit në negociata, shtoi ai.

Ai vuri në dukje se Irani do të veprojë bazuar në masat praktike të palëve të tjera, duke përfshirë heqjen e sanksioneve dhe kthimin e tyre në detyrimet sipas marrëveshjes.

Ministri i jashtëm iranian shprehu gjithashtu gatishmërinë e Teheranit për të ndihmuar Libanin në të gjitha fushat.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *