Amirabdollahian: Qeveria e 13 -të e gatshme për një hap serioz në marrëdhëniet me Rusinë

Amirabdollahian, i cili po fliste për një grup menaxherësh të fondacioneve iraniane në Moskë, përsëriti më tej pikëpamjet e qeverisë së 13 -të dhe Presidentit iranian Ebrahim Raisi në lidhje me marrëdhëniet me Rusinë, duke zbatuar vullnetin e Udhëheqësit Suprem në këndvështrimin e tij strategjik mbi lidhjet dypalëshe me Rusinë.

“Pikëpamja e qeverisë së re, mesazhi im dhe i qeverisë iraniane për udhëheqësit rusë është se duhet bërë një hap serioz dhe i prekshëm përpara në lidhjet dypalëshe,” shtoi ai.

Ministri i Jashtëm tha se Republika Islamike e Iranit është gati për zgjerimin e mëtejshëm të lidhjeve gjithëpërfshirëse me Rusinë.

Ai tha se zgjerimi i lidhjeve me të gjithë fqinjët, dhe veçanërisht me Rusinë, dhe shikimi drejt lindjes janë përparësitë e Republikës Islamike të Iranit tani.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.