Analistët: Bitcoin ka gjasa të thyejë rekord këtë vit! Ja arsyeja

analistet bitcoin ka gjasa te thyeje rekord kete vit ja arsyejaBitcoin arriti nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej mbi 73,700 dollarë në mars, por që atëherë është tregtuar në një interval midis 59,000 dhe 72,000 dollarë.

bitcoin

Marshimi i marsit drejt një niveli rekord u nxit kryesisht nga miratimi dhe lançimi i fondeve të tregtuara në shkëmbim të bitcoin, ose ETF-ve, në Shtetet e Bashkuara në janar. Ata kanë tërhequr hyrje neto prej rreth 14.41 miliardë dollarë deri më sot, sipas CCData, raporton CNBC.

ETF-të i lejojnë investitorët të blejnë një produkt që gjurmon çmimin e Bitcoin pa zotëruar kriptomonedhën themelore. Përkrahësit e kriptomonedhës thonë se kjo ka ndihmuar në legjitimimin e klasës së aseteve dhe për ta bërë më të lehtë përfshirjen e investitorëve më të mëdhenj institucionalë.

Një “cikël” i Bitcoin i referohet një periudhe në të cilën monedha dixhitale rritet në një rekord të ri, më pas bie përsëri dhe hyn në një treg bear, ose “dimër kripto”. Këto cikle – tre prej të cilave kanë përfunduar që nga lansimi i bitcoin – kryesisht ndoqën një model të ngjashëm.

Kjo përqendrohet rreth një ngjarjeje të quajtur përgjysmim, ku shpërblimi për minatorët është përgjysmuar, duke reduktuar ofertën e bitcoin në treg.

Në mënyrë tipike, një përgjysmim ndodh shpesh disa muaj përpara se Bitcoin të arrijë nivelin më të lartë të të gjitha kohërave në cikël. Ky cikël aktual është i ndryshëm. Bitcoin u ngjit në një nivel rekord të fundit përpara se të përgjysmohej.

Me tregtimin e Bitcoin në një gamë pas nivelit të tij të lartë të të gjitha kohërave, shumë kanë pyetur veten nëse kriptomonedha ka arritur kulmin në ciklin aktual.

Një raport nga CCData, i cili hetoi lëvizjet historike të çmimeve të Bitcoin, sugjeron se ai mund të arrijë një nivel të ri. Firma e të dhënave dhe kërkimit tha se tendencat historike treguan se një ngjarje e përgjysmimit është paraprirë gjithmonë nga një periudhë e zgjerimit të çmimit që mund të zgjasë diku nga 366 ditë në 548 ditë “para se të arrinte majën e ciklit, me çdo përgjysmim që përjeton një cikël më të gjatë të më herët, për shkak të maturimeve të kategorisë së aktiveve dhe paqëndrueshmërisë së reduktuar.”

Përgjysmimi i fundit i Bitcoin ndodhi më 19 prill të këtij viti, kështu që ato afate historike nuk kanë kaluar ende.

“Për më tepër, ne kemi parë një rënie të aktivitetit tregtar në bursat e centralizuara pothuajse dy muaj pas ngjarjes së përgjysmimit në ciklet e mëparshme, gjë që duket se pasqyron këtë cikël.” Kjo sugjeron që cikli aktual mund të shtrihet më tej deri në vitin 2025, “tha CCData.

Analistët konfirmuan se “ndikimi i pjesëmarrësve të industrisë institucionale” në ciklin aktual “ndryshoi tendencat e mëparshme”, duke shtuar se aktiviteti i ulët tregtar ka të ngjarë të shfaqet në tremujorin e tretë, gjë që nga ana tjetër mund të sugjerojë më shumë lëvizje anash çmimeve.

“Sidoqoftë, të dhënat dhe tendencat e mëparshme janë mjaft të forta për të sugjeruar se lëvizjet anash të çmimeve janë të përkohshme dhe se ne ka të ngjarë të thyejmë përsëri nivelet e mëparshme të të gjitha kohërave përpara fundit të vitit,” tha CCData.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts