Analiza/ Artur Zheji: Janë sponsorizuar miliona euro në faqe “fake” për të shkatërruar imazhin e Lulzim Bashës


Nga Artur Zheji

zhe

Fjala e politikanëve është si puna e ngjyrës së bardhë, ajo ka një spektër ngjyrash, përthyhet në prizmin e realitetit. Ka betejë ligjore, ka luftë diplomatike.

Tani doli një tjetër dhënë shumë e madhe, sa i përket miliona e miliona eurove që janë paguar, dhe ke një investigim të BIRN, ku janë sponsorizuar shumë faqe “fake” për të shkatërruar imazhin e Partisë Demokratike dhe të Lulzim Bashës personalisht.

Miliona euro, burimi i të cilave nuk dihet nga është. Këtu ka një gjë mjaft komplekse, megjithatë….

Doja të shtoja dy tre element, mendoj që historia e mosnjohjes së zgjedhjeve dhe rezultatit të manipuluar ka kulmin e vet 96-ën që përmbysi Berishën. Berisha donte të përmbyste në 97-98-ën dhe u largoi ëndrrën demokratëve.

Në 2001-shin nuk donte ti njihte zgjedhjet, por realizoi indirekt rrëzimin e Metës por erdhi Fatos Nano që bëri një koncesion te presidenti dhe u zgjodh Moisu.

Pra gjithmonë është munduar të arnohet krisja elektorale. Në 2009-ën kemi humbjen e Ramës dhe mbajtjen e partisë me dhunë, me sloganin: “ Hap kutitë ose largohu!”.

As kutitë nuk u hapën, as Rama nuk u largua nga partia, por u largua Blushi, konkurrenti. Tani jemi këtu në këtë situatë të sotshmen. Mendoj që nuk ka ndonjë habi, edhe zgjedhjet janë vjedhur edhe partia ka humbur.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.