ANALIZA/ Artur Zheji: Mali i Zi, Edi Rama Gri dhe Albini i Kuq!

ZHEJI

Nga Artur ZHEJI

“Open Ballkan”, u gjunjĂ«zua nĂ« Mal tĂ« Zi. Sulmi serb aty, me teshat e priftĂ«rinjve ortodoksĂ« tĂ« organizuar nĂ« detashmente sulmi, politike dhe quasi paramilitare, e mbushĂ«n mĂ« kakĂ«rdhija minjsh, tortĂ«n e papjekur tĂ« gjeopolitikanit junior Edi Rama. KĂ«saj rradhe, ngjyrĂ« Gri dhe besohet fytyrĂ« errĂ«suar nga grisja qĂ« serbĂ«t i bĂ«nĂ« farsĂ«s, sĂ« tangos Vuçiç-Rama dhe refuzimi kuptimplotĂ« tĂ« kĂ«saj tangoje nga Gjukanoviç dhe nga Albin Kurti.

Ofensiva mirëfilli serbo-madhe, me zjarr e hekur kundër Podgoricës dhe pro-Oksidentalizmit malazez, me prapavijë të qartë destabilizuese, hodhi në erë farsën pa themel të vëllazërimit shumë të parakohshëm serbo-shqiptar


Shalqinjtë e Konispolit, që kryeministri ynë, ka, kaq shumë me merak se prishen rrugës për në Beograd, nuk mund të vendosin linjat e gjeopolitikës në Ballkan.

Anipse zoti Vuçiç, me kabinet tĂ« mirĂ«filltĂ« kĂ«shillues nĂ« politikĂ«n e jashtĂ«me, duhet tĂ« jetĂ« habitur jo pak me diletantizmin pordhĂ«madh, tĂ« gjeo-strategĂ«ve pranĂ« KM-sĂ« sonĂ« hokatar dhe lojtar i madh, nĂ« batuta-shkencĂ«n e madhe ballkanase


E kuqja e shalqinit të Ramës dhe e kuqja e gjakut të derdhur në Kosovë, nuk kanë asgjë të përbashkët. Sepse serbët në Ballkan, janë sot, pas Greqisë, blerësit më të mëdhenj të armëve. Të cilat nuk i shkëmbejnë me shalqinj, por me pozicionime gjeopolitike në favor të Mëmës së madhe Rusi. Ka rreth 300 vite që funksionon kështu. Dhe ndoshta do të vazhdojë edhe këto 30 vite që Rama ka hyrë në politikë. Madje dhe shumë përtej 30 viteve.

Kryeministrit tonĂ« duhet t’ja thonĂ« kĂ«to gjĂ«ra. Beogradi politik, nuk Ă«shtĂ« i thjeshtĂ« ai Tirana politike, ka shumĂ« arkiva, shumĂ« labirinthe dhe shumĂ« rafte mbushur me dosje tĂ« nxehta dhe tĂ« lagĂ«shta, qĂ« ruhen mbi dhe nĂ«n tokĂ«. PĂ«r tĂ« gjithĂ« politikanĂ«t shqiptarĂ« apo ish politikanĂ«t shqiptarĂ«, politikanĂ« ballkanas dhe ish politikanĂ« ballkanas dhe jo vetĂ«m.

Nuk mund të thuhet se qasja e kryeministrit të Tiranës, nuk ishte një qasje që tërheq vëmendjen. Sidomos në Perëndim ku shpresohet me të madhe që të fryjnë erëra të reja, sa më pak helmuese dhe sa më larg aromës së gjakut.

Por ja, doli qĂ«, qĂ«ndrimi “skematik”, kuqalash apo kuq-e-zi i Albin Kurtit, na ishte mĂ« largpamĂ«s dhe mĂ« larg aventurĂ«s me serbĂ« qengja dhe pĂ«llumba. Sepse as nuk janĂ« dhe as nuk jemi, rraca qingjash dhe pĂ«llumbash ne. Dhe kjo nuk Ă«shtĂ« njĂ« mburrje, por kĂ«shtu kemi qĂ«lluar nga koha.

Duhet ti themi faleminderit rezistencĂ«s sĂ« Oksidentalizmit nĂ« Mal tĂ« Zi, qĂ« ShqipĂ«ria diplomatike e Kryeministrit Rama, tĂ« nxitojĂ« tĂ« hapĂ« sytĂ«. TĂ« heqĂ« dorĂ«, nga besimi i ripĂ«rtĂ«ritur te serbi Vuçiç, qĂ« nisi sulmin e tij tĂ« madh nĂ« Mal tĂ« Zi, duke e bĂ«rĂ« tĂ« skuqet (besoj) “vĂ«llain” e ri, tĂ« TiranĂ«s/ 360grade.al

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *