ANALIZA/ Barazime pa fund, ishte java e Bylisit dhe Besëlidhjes
Sa shumĂ« barazime nĂ« KategorinĂ« e ParĂ«. Java e tetĂ« ka prodhuar vetĂ«m 13 gola dhe shumĂ« pak ndryshime nĂ« tabelĂ«n e pĂ«rgjithshme e kjo, si rezultat i 6 barazimeve nĂ« 8 ndeshje nĂ« total. TĂ« fituara nga kjo “xhiro” kanĂ« dalĂ« vetĂ«m dy ekipe: Bylisi dhe BesĂ«lidhja.

topi-kategoria-e-pare

Lezhjanët kanë bërë surprizën e madhe, pasi mundën 0-3 Apoloninë. Ia dolën në mes të Fierit dhe protagonistë të padiskutueshëm ishin dy vëllezër.

Danajt bĂ«n “ligjin” nĂ« kĂ«tĂ« transfertĂ« dhe i kthyen buzĂ«qeshjen skuadrĂ«s sĂ« Alban BrukĂ«s, qĂ« i Ă«shtĂ« larguar disi fundit tĂ« renditjes. Redoni hapi siparin e rrjetave dhe Rubeni i vendosi “vulĂ«n” me njĂ« dopietĂ«. FierakĂ«t i kthehen zakonit. U duk sikur ngritĂ«n krye me dy fitoret radhazi, por gabimet e shumta nĂ« mbrojtje dhe ato nĂ« sulm kushtuan rĂ«ndĂ«.

BallshiotĂ«t marshojnĂ« tĂ« qetĂ« drejt elitĂ«s. VazhdojnĂ« tĂ« fitojnĂ«, por kĂ«tĂ« herĂ« morĂ«n “asiste” me shumicĂ« nga ekipet qĂ« kanĂ« pas vetes. Duke mundur 0-2 VorĂ«n dhe me ndalesat e kundĂ«rshtarĂ«ve, tashmĂ« janĂ« me +8 pikĂ« tĂ« shkĂ«putur. VorakĂ«t bĂ«nĂ« rezistencĂ«, por jo deri nĂ« atĂ« pikĂ« sa pĂ«r tĂ« ndalur kryesuesit. Ruçi dhe Emini i dhanĂ« trepikĂ«shin e tetĂ« sezonal ekipit tĂ« Jeton Beqirit.

Interesante ishte edhe ndeshja nĂ« Peqin. Pati 4 gola, por nĂ« fund Shkumbini dhe Besa ndanĂ« nga njĂ« pikĂ«. Kavajasit dy herĂ« gjetĂ«n avantazhin me CankĂ«n dhe Meçjen, por nĂ« tĂ« dyja rastet u barazuan prej NexhĂ«s dhe Sulkjes. Burreli u shtang nĂ« shtĂ«pi nga Pogradeci. LiqenorĂ«t vinin me shumĂ« mungesa, por duarbosh nuk dolĂ«n nga “Liri Ballabani”. Edhe pse Hepaj shĂ«noi i pari pĂ«r vendĂ«sit nĂ« tĂ« 58-Ă«n, mendoi Laçka qĂ« t’ua prishte festĂ«n.

I njëjti rezultat u regjistrua edhe në Bilisht, atje ku u zhvillua Maliqi-Butrinti. Juglindorët kanë harruar të fitojnë. Edhe kur realizojnë të parët, nuk e mbrojnë dot avantazhin. Shënoi që në të 8-ën Ivani, por Hyska ua prehu krahët.

Duel mĂ« shumĂ« se i luftuar ishte ai nĂ« “Tofik Jashari”. Luhej pĂ«r vendin e dytĂ« dhe tensioni dhe loja e ashpĂ«r nuk mund tĂ« mungonin. Erzeni dhe Korabi u ndanĂ« nĂ« “thatĂ«si”. VendĂ«sit nuk e gjetĂ«n dot rrugĂ«n e rrjetĂ«s pĂ«rballĂ« njĂ« mbrojtjeje tĂ« ngjeshur tĂ« dibranĂ«ve.

Këta të fundit morën çka deshën, ndërsa shijakasit patën pretendime për gjykimin. Kërkuan një penallti dhe kjo apo vonesa e lojës nga lojtarët miq acaroi edhe tifozët, aq sa u panë të hidhnin edhe shishe në fushë.

Rrjeta nuk pati as nĂ« “Roza Haxhiu”. Lushnja ka probleme tĂ« thella, pasi nuk mposht as vendin e fundit. Turbina doli nĂ« njĂ« lloj forme e fituar me barazimin, ndĂ«rsa verdhejeshilĂ«t futen nĂ« ujĂ«ra realisht tĂ« rrezikshme.

Tomori Ă«shtĂ« i pathyeshĂ«m nĂ« transfertĂ«, teksa doli me pikĂ« nga Puka. NjĂ« barazim duket pak, por beratasve u mjafton dhe sidomos kur pĂ«rballĂ« kishin TĂ«rbunin qĂ« nuk Ă«shtĂ« kundĂ«rshtar i lehtĂ« pĂ«r t’u kaluar.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *