Analiza: Çfarë fshihet pas tensioneve të fundit mes SHBA-së dhe kryeministrit izraelit Netanyahu?

analiza cfare fshihet pas tensioneve te fundit mes shba se dhe kryeministrit izraelit netanyahu
analiza cfare fshihet pas tensioneve te fundit mes shba se dhe kryeministrit izraelit netanyahu

Pavarësisht mbështetjes së fillimit, marrëdhëniet janë acaruar më tej mes administratës së presidentit amerikan Joe Biden dhe Benjamin Netanyahut lidhur me kritikat e kryeministrit izraelit ndaj dërgesave të armëve amerikane.

Polemika filloi kur Netanyahu pretendoi në një video të postuar në mediat sociale në fillim të kësaj jave se administrata e Biden – aleati më i vendosur ushtarak dhe politik i Izraelit – po mbante armë dhe municione dhe nuk po ia dërgonte vendit të tij.
Zyrtarët e lartë amerikanë reaguan shpejt kundër pretendimit të Netanyahut.

“Ato komente ishin thellësisht zhgënjyese dhe sigurisht shqetësuese për ne, duke pasur parasysh sasinë e mbështetjes që kemi dhënë dhe do të vazhdojmë të ofrojmë,. Asnjë vend tjetër nuk po bën më shumë për të ndihmuar Izraelin të mbrohet kundër kërcënimit të Hamasit”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby.

Kirby ishte zyrtari i dytë i administratës që mohoi pretendimin e Netanyahut.
Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, u tha gazetarëve një ditë më parë se administrata e Netanyahut nuk e dinte se për çfarë po fliste.

Megjithatë, Netanyahu u duk se e shpoërsoi reagimin e tij më vonë, duke pretenduar se ishte i përgatitur të përballonte sulme personale me kusht që Izraeli të merrte municionet nga SHBA-të që i nevojiten në luftë për ekzistencën e tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts