ANALIZA/ Champions dhe Seria A, ja pse Milani ka dy fytyra
Champions dhe Seria A, ja pse “Djalli” ka dy fytyra Milan-Porto vuri në dukje tri aspekte, dy ndër të cilat janë inkurajuese. Edhe ai më pak pozitiv lë vend për mësime e mund të rezultojë i dobishëm, pasi një barazim me përmbysje lejon vetëm shpresa për mrekulli. Sidoqoftë, edhe pse një pikë në katër ndeshje Champions-i nuk vlen shumë, Pioli mund të mbështetet në anë pozitive përpara derbit.

MILAN

KUJT I THUA REZERVË?– Famën e “normalizuesit” e ka prej më shumë se një viti. Kështu është Pioli, kur has në vështirësi gjen gjithmonë zgjidhjen. Sidomos nëse alternativat nuk tradhtojnë. Njëri prej tyre është Kalulu, 21 vjeç, nga i panjohur në xhol brenda pak kohe. Në Champions zuri vendin e Kalabrias edhe pse ka treguar se luan mirë edhe në qendër të prapavijës. Nëse Milani fitoi pikën e parë në Ligën e Kampionëve, i detyrohet një goditjeje të devijuar nga Mbembasë. Kalulu është një siguri, një alternativë e mirë për titullar, pse nëse pika e fortë është disi më përpara: Zhiru dhe Ibra, dyshja sulmuese prej më shumë se 800 gola në çift. Francezi është 35 vjeç, Zlatan 40, i pari ka shënuar 4 gola dhe tjetri 3. Janë ata pjesa e çmuar e Piolit, stafeta e artë në provën kundër Interit. Për të mos u harruar, fakti se suedezi i ka shënuar 10 herë zikaltërve.

TATA DHE TONALI â€“ “Tata” deri mĂ« tani nuk ka dhĂ«nĂ« asnjĂ« problem, madje e tregoi edhe ndaj Portos: dy ndĂ«rhyrje tĂ« mira, siguri, eksperiencĂ«. NjĂ« zĂ«vendĂ«sues i mirĂ« pĂ«r MenjanĂ«. Deri mĂ« tani ai ka luajtur 4 ndeshje nĂ« ligĂ« dhe dy nĂ« Champions, duke mbajtur portĂ«n e paprekur vetĂ«m nĂ« njĂ« rast (Torino). NĂ« Rumani e quanin Spiderman-i pĂ«r shkak tĂ« fluturimeve tĂ« tij nga njĂ« shtyllĂ« nĂ« tjetrĂ«n, nĂ« Itali bĂ«ri mirĂ« pĂ«r FiorentinĂ«n dhe mĂ« pas iu bashkua Milanit. Jeton jashtĂ« qytetit, rri me familjen, Ă«shtĂ« njĂ« antipersonazh tipik. PavarĂ«sisht ardhjes sĂ« Mirantes, ai mbetet titullar, siç e ka pĂ«rsĂ«ritur edhe Pioli. “Tatarushanu ka besimin tonĂ« dhe po rritet”. Po Tonali? Epitetet tashmĂ« kanĂ« mbaruar: siguri, garanci, talent. 21-vjeçari po fshin sezonin e luhatshĂ«m tĂ« vitit tĂ« kaluar me paraqitje tĂ« nivelit tĂ« lartĂ«, nga Seria A nĂ« Champions (15 ndeshje, dy gola dhe njĂ« asist). Ndaj Portos pĂ«soi njĂ« goditje, kanĂ« mbetur edhe 3 ditĂ« pĂ«r derbi dhe ka njĂ« fije frike, por tashmĂ« duke se i pĂ«rmbush kriteret pĂ«r t’u konsideruar njĂ« lojtar i madh.

RĂ‹NIE CHAMPIONS-I- NĂ« kĂ«tĂ« analizĂ« ka edhe njĂ« aspekt jo fort pozitiv. Milan nĂ« Champions duket si vĂ«llai i ekipit qĂ« shohim nĂ« SerinĂ« A. Sepse nga njĂ«ra anĂ« Ă«shtĂ« njĂ« ekip i pamposhtur, i pari nĂ« kampionat sĂ« bashku me Napolin, me mbrojtjen e dytĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« (10 gola tĂ« pĂ«suar) dhe sulmi i dytĂ« mĂ« i mirĂ« (25 ). Nga ana tjetĂ«r, Ă«shtĂ« njĂ« skuadĂ«r me vetĂ«m njĂ« pikĂ« nĂ« 4 ndeshje dhe mbetet e lidhur nĂ« fije tĂ« perit pas kualifikimit. ParantezĂ«: AsnjĂ« humbje europiane nuk ishte dĂ«rrmuese dhe tĂ« gjitha erdhĂ«n me njĂ« gol diferencĂ« (3-2 nĂ« Liverpul, 1-2 me Atletikon dhe 1-0 nĂ« Portugali), por pĂ«rshtypja Ă«shtĂ« se ka ende njĂ« hap pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« pĂ«r tĂ« arritur nivelin mĂ« tĂ« lartĂ«.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.