Analiza e BBC: Kina po synon të sjellë një ribashkim! A do të mund të mbrohet Tajvani?

Kina po zhvillon shfaqjen e saj më të madhe të forcës ushtarake në ajër dhe det rreth Tajvanit, duke përfshirë lëshimin e raketave balistike.

Stërvitjet ushtarake vijnë pas një vizitë në ishull nga Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të jetë sërish nën kontrollin e Pekinit.

Megjithatë, Tajvani e sheh veten si një vend të pavarur, me kushtetutën e vet dhe udhëheqësit e zgjedhur në mënyrë demokratike.

Presidenti i Kinës Xi Jinping ka thënë se “ribashkimi” me Tajvanin “duhet të përmbushet” dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e mundshëm të forcës për ta arritur këtë.

Ku është Tajvani?

Tajvani është një ishull, afërsisht 100 milje nga bregu i Kinës juglindore.

Ai ndodhet në “zinxhirin e parë i ishullit”, i cili përfshin një listë të territoreve miqësore me SHBA-në që janë vendimtare për politikën e jashtme të SHBA.

Nëse Kina do të merrte Tajvanin, disa ekspertë perëndimorë sugjerojnë se mund të ishte më e lirë për të projektuar fuqinë në rajonin perëndimor të Paqësorit dhe ndoshta mund të kërcënonte edhe bazat ushtarake amerikane deri në Guam dhe Haëaii.

Por Kina këmbëngul se synimet e saj janë thjesht paqësore.

A ka qenë gjithmonë Tajvani i ndarë nga Kina?

Burimet historike sugjerojnë se ishulli për herë të parë ra nën kontrollin e plotë kinez në shekullin e 17-të, kur dinastia Qing filloi ta administronte atë.

Më pas, në 1895 ata ia dhanë ishullin Japonisë pasi humbën luftën e parë të Kinës japoneze.

Kina e mori përsëri ishullin në 1945 pasi Japonia humbi Luftën e Dytë Botërore.

Por një luftë civile shpërtheu në Kinën kontinentale midis forcave qeveritare nacionaliste të udhëhequra nga Chiang Kai-shek dhe Partisë Komuniste të Mao Ce Dunit.

Komunistët fituan në 1949 dhe morën kontrollin në Pekin.

Chiang Kai-shek dhe ajo që kishte mbetur nga partia nacionaliste – e njohur si Kuomintang, ikën në Tajvan, ku sunduan për disa dekada të ardhshme.

Kina tregon për këtë histori si për të thënë se Tajvani ishte fillimisht një provincë kineze.

Por tajvanezët tregojnë për të njëjtën histori të argumentuar se ata nuk ishin kurrë pjesë e shtetit modern kinez që u formua për herë të parë pas revolucionit në 1911,  ose Republikës Popullore të Kinës që u krijua nën Mao në 1949.

Kuomintang ka qenë një nga partitë politike më të shquara të Tajvanit që atëherë, duke sunduar ishullin për një pjesë të rëndësishme të historisë së tij.

Aktualisht, vetëm 13 vende (plus Vatikani) e njohin Tajvanin si një vend sovran.

Kina ushtron presion të konsiderueshëm diplomatik mbi vendet e tjera që të mos njohin Tajvanin.

A mund të mbrohet Tajvani?

Kina mund të përpiqet të sjellë “ribashkim” me mjete joushtarake si forcimi i lidhjeve ekonomike.

Por në çdo konfrontim ushtarak, forcat e armatosura të Kinës do të zvogëlojnë ato të Tajvanit.

Kina shpenzon më shumë se çdo vend përveç SHBA-së për mbrojtjen dhe mund të përdorë një gamë të madhe aftësish, nga fuqia detare te teknologjia raketore, avionët dhe sulmet kibernetike.

Pjesa më e madhe e fuqisë ushtarake të Kinës është e përqendruar diku tjetër, si për shembull në termat e përgjithshëm të personelit në detyrë aktive, ka një çekuilibër të madh midis dy palëve.

A po përkeqësohet situata?

Marrëdhëniet midis Tajvanit dhe Kinës duket se janë përkeqësuar ndjeshëm pas vizitës së zonjës Pelosi, të cilën Pekini e dënoi si “jashtëzakonisht të rrezikshme”.

Kina thotë se stërvitjet e saj ushtarake janë të përqendruara në gjashtë zona të rrezikshme rreth Tajvanit, tre prej të cilave mbivendosen me ujërat territoriale të ishullit.

Tajvani thotë se masa, e cila po detyron anijet dhe avionët të gjejnë rrugë rreth atyre zonave, shkel sovranitetin e saj dhe përbën një bllokadë.

Pse është Tajvani i rëndësishëm për pjesën tjetër të botës?

Ekonomia e Tajvanit është jashtëzakonisht e rëndësishme.

Pjesa më e madhe e pajisjeve elektronike të përditshme në botë – nga telefonat tek laptopët, orët dhe konzolat e lojërave – mundësohet nga çipat kompjuterikë të prodhuar në Tajvan.

Me një masë një kompani e vetme tajvaneze – Taiëan Semiconductor Manufacturing Company ose TSMC – ka mbi gjysmën e tregut botëror.

TSMC është një e ashtuquajtur “fonderi” – një kompani e cila prodhon çipa të dizajnuar nga konsumatorët dhe klientët ushtarakë. Është një industri e madhe, me vlerë pothuajse 100 miliardë dollarë (73 miliardë £) në 2021.

Një kontroll kinez në Tajvan mund t’i japë Pekinit njëfarë kontrolli mbi një nga industritë më të rëndësishme në botë.

A është i shqetësuar populli tajvanez?

Pavarësisht tensioneve të fundit midis Kinës dhe Tajvanit, hulumtimet sugjerojnë se shumë tajvanezë janë relativisht të patrazuar.

Në tetor 2021, Fondacioni i Opinionit Publik të Tajvanit pyeti njerëzit nëse mendonin se përfundimisht do të kishte luftë me Kinën.

Pothuajse dy të tretat (64.3%) janë përgjigjur se nuk e bëjnë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts