Analiza e CNN: Çfarë nënkupton Kina kur flet për zgjerimin e NATO-s drejt Lindjes! Mesazhi për Amerikën dhe çështja e Tajvanit

CNN ka analizuar së fundmi deklaratën e Kinës lidhur me zgjerimin e NATO-s drejt lindjes.

Zyrtarë të lartë të Ministrisë së Jashtme kineze kanë akuzuar SHBA-në se po kërkon të ndërtojë një bllok të ngjashëm me NATO-n drejt lindjes.

Në një konferencë në Pekin të mbajtur të shtunën, zëvendësministri i Jashtëm kinez Le Yucheng tha se kriza në Ukrainë mund të përdoret si një “pasqyrë” për të parë situatën e sigurisë në rajonin Azi-Paqësor.

Ndërkohë Le nuk përmendi emrin e SHBA-së, por ai iu referua strategjisë Indo-Paqësorit, një plan që administrata Biden e detajoi muajin e kaluar për të forcuar rolin e Amerikës në rajon, nëpërmjet mbështetjes së demokracisë dhe forcimit të aleancave dhe partneriteteve të saj, duke përfshirë Tajvanin.

“Ndërtimi i qarqeve apo grupeve të vogla të mbyllura në rajon janë po aq të rrezikshme sa strategjia e NATO-s për zgjerimin drejt lindjes në Evropë”, tha Le, duke shtuar: “Se nëse lejohet të vazhdojë pa u kontrolluar, kjo do të sillte pasoja të paimagjinueshme dhe përfundimisht do të drejt një humnere”.

Kritikat e Kinës ndaj NATO-s vijnë pas përpjekjeve për ta portretizuar veten si një aktor neutral në krizën e Ukrainës, duke refuzuar të denoncojë sulmet e Rusisë ndaj civilëve , ndërsa theksoi ndihmën e saj humanitare për Ukrainën.

Udhëheqësi rus Vladimir Putin është përpjekur vazhdimisht të përdorë shqetësimet për NATO-n për të justifikuar pushtimin e tij brutal të Ukrainës.

Tani, ekspertët thonë se Kina po kërkon të përdorë krizën aktuale në Ukrainë jo vetëm për të përforcuar portretizimin e saj të SHBA-së si një nxitës i dyshuar i konfliktit, qoftë në Evropë apo në Azi, por për të paralajmëruar për pasojat nëse SHBA dhe vendet në rajoni në linjë kundër Kinës.

Kina ‘përfiton’ nga kriza

Theksi i Uashingtonit në Indo-Paqësorin ka ardhur teksa Kina po shtyn një politikë të jashtme më agresive, duke dyfishuar pretendimet e saj territoriale, duke mbajtur një linjë më të ashpër.

“Nuk është për t’u habitur që Kina do të përfitonte nga kriza e Ukrainës për të sulmuar strategjinë Indo-Paqësorit,” tha Li Mingjiang, një profesor i asociuar dhe kryetar i Provostit në marrëdhëniet ndërkombëtare në Shkollën e Studimeve Ndërkombëtare S.

Li vuri në dukje “ankthet në rritje” të Kinës mbi përtëritjen e forumit të sigurisë “Quad” midis Indisë, Japonisë, Australisë dhe SHBA-së, dhe paktit të sigurisë AUKUS midis Australisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA-së, si dhe angazhimin e fortë nga SHBA për të ruajtur rolin e saj të gjatë në rajon, të përshkruar në strategjinë Indo-Paqësorit të Biden muajin e kaluar.

Një mesazh për Amerikën

Paralajmërimet e zëvendësministrit të Jashtëm Le për praninë e SHBA-së në Indo-Paqësorin u bënë jehonë të hënën nga ambasadori kinez në ASEAN në një konferencë shtypi në Xhakarta.

Ambasadori Deng Xijun akuzoi SHBA-në për krijimin e një sërë ‘rregullash bandash’ duke pretenduar se mbështesin rendin ndërkombëtar” dhe e çuan rajonin në një rrugë të keqe, sipas medias shtetërore kineze The Paper.

Kjo nuk është hera e parë që Kina ka kërkuar të tërheqë paralele midis strategjisë së SHBA-së në Indo-Paqësorin dhe NATO-s në vitet e fundit dhe shqetësimet janë në qendër të një qëndrimi kyç që ka afruar Rusinë dhe Kinën, duke sjellë mosbesim ndaj SHBA-së.

Kombet e tjera kanë rritur gjithashtu aktivitetet në rajon në një përpjekje për të kundërshtuar ndikimin e Kinës.

Çështja e Tajvanit

Një çështje tjetër mund të shpjegojë gjithashtu pse Kina është e prirur të ngrejë shqetësimet e saj për SHBA-në në rajonin e Azisë-Paqësorit në mes të krizës së Ukrainës – Tajvanit.

“Disa njerëz në SHBA u kanë dërguar një sinjal të gabuar forcave të pavarësisë së Tajvanit. Kjo është shumë e rrezikshme. Trajtimi i gabuar i çështjes së Tajvanit do të ketë një ndikim shkatërrues në lidhjet dypalëshe,” i tha Xi Bidenit, sipas Ministrisë së Jashtme.

Analistët kanë bërë krahasime midis kërcënimeve autoritare ndaj Ukrainës dhe Tajvanit, një demokraci ishullore vetëqeverisëse të cilën Pekini e pretendon si të vetin dhe nuk e ka përjashtuar mundësinë e marrjes me forcë.

Kjo lidhet gjithashtu me shqetësimet më të mëdha të Kinës në Indo-Paqësorin, tha Li.

“Nëse ka një konflikt për çështjen e Tajvanit, një skenar i rastit më i keq (për Kinën) do të ishte që Kina jo vetëm që do të duhej të luftonte kundër Tajvanit, kundër SHBA-së, ndoshta disa aleatë të SHBA-së do të përfshiheshin kundër Kinës. ”, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com