Analiza e CNN/ Ja pse anëtarësimi i Finlandës në NATO është një lajm i keq për Putinin

analiza e cnn ja pse anetaresimi i finlandes ne nato eshte nje lajm i keq per putinin

Pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin ka rezultuar në një sërë frontesh. Por një nga pasojat më katastrofike për Presidentin rus është perspektiva gjithnjë e më e mundshme e anëtarësimit të Finlandës në NATO.

Kombi nordik pritet të shpallë interesin e tij për anëtarësimin në NATO sa më shpejt që këtë javë pasi Komiteti i tij i Punëve të Jashtme të hartojë një përgjigje ndaj raportit të sigurisë të qeverisë, i cili përfshin opsionin e bashkimit me aleancën. Pas kësaj, parlamenti finlandez do të mbajë një debat të jashtëzakonshëm nëse do të miratojë rekomandimet e raportit të sigurisë.

Në këtë pikë ka shumë të ngjarë që NATO do ta ftojë vendin të flasë për anëtarësimin në aleancë.

Besohet gjerësisht se kjo do të ndodhte shumë shpejt, pasi Finlanda tashmë përmbush shumicën e kritereve dhe ka shumë pak gjasa që ndonjë anëtar i NATO-s të kundërshtojë. Sondazhet e shumta të fundit të opinionit kanë treguar se të paktën 60% e finlandezëve janë tani në favor të anëtarësimit në NATO, një rritje e madhe nga niveli i mëparshëm prej rreth 30% në vitet e kaluara.

Nëse kjo ndodh siç pritej, ky vend me më pak se 6 milionë banorë do të ketë rivizatuar hartën e sigurisë evropiane në një mënyrë që më parë ishte e paimagjinueshme dhe mund të ketë pasoja të jashtëzakonshme për Rusinë. Përpara se Putini të pushtonte Ukrainën, ai e bëri të qartë besimin e tij se NATO-ja ishte afruar shumë me Rusinë dhe se duhej të zhvishej përsëri në kufijtë e saj të viteve 1990, përpara se disa vende që ose fqinjë me Rusinë ose ishin ish-shtete sovjetike t’i bashkoheshin aleancës ushtarake.

Rusia aktualisht ndan rreth 755 milje kufiri tokësor me pesë anëtarë të NATO-s, sipas aleancës. Pranimi i Finlandës do të nënkuptonte që një komb me të cilin Rusia ndan një kufi prej 800 miljesh do të bëhej zyrtarisht në linjë ushtarake me Shtetet e Bashkuara.

Jo vetëm që ky do të ishte një lajm i keq për Kremlinin, por shtimi i Finlandës do të ishte mjaft mirë për NATO-n. Pavarësisht nga popullsia e saj relativisht e vogël, Finlanda është një fuqi serioze ushtarake që ka qenë jozyrtarisht e lidhur me Perëndimin për dekada. Ushtria e saj ka përdorur për dekada pajisje të blera nga Shtetet e Bashkuara që janë në përputhje me aleatët e NATO-s, që do të thotë se mund të bashkohet lehtësisht me misionet e NATO-s nëse vendos ta bëjë këtë.

Ideologjia e ‘mbijetesës’

Shumë besojnë se e vetmja arsye pse Finlanda nuk i ishte bashkuar aleancës përpara krizës në Ukrainë ishte pragmatizmi i thjeshtë.

“Siguria finlandeze ka qenë gjithmonë e bazuar në dy koncepte: së pari gjeografia dhe historia; së dyti idealizmi dhe realizmi,” tha për CNN Alexander Stubb, një ish-kryeministër i Finlandës.
“Në një botë ideale ne duam të bashkëpunojmë me Rusinë, së cilës nuk mund t’i shpëtojmë të qenit fqinji ynë gjeografik. Por ne gjithashtu e dimë nga historia se kërcënimi më i madh real për sigurinë tonë kombëtare është Rusia. Me kalimin e kohës, realiteti që Rusia është e gatshme të krijojë Kaosi më i madh në rajonin tonë është bërë edhe më i qartë, kështu që anëtarësimi në NATO bëhet opsioni pragmatik”, tha ai.

Historikisht, Finlanda ka lundruar në këto realitete konkurruese duke kënaqur njëkohësisht shqetësimet e sigurisë së Rusisë, sado irracionale të jenë ato, duke mbajtur gjithashtu shpenzime të larta për mbrojtjen dhe një ushtri të qëndrueshme që është në përputhje me aleatët perëndimorë.

“Ideja që një vend perëndimor do të pushtonte Rusinë ka qenë gjithmonë mashtruese, por ne jemi përpjekur t’i minimizojmë këto shqetësime duke nxitur tregtinë dhe duke bashkëpunuar në fusha të tjera,” tha Charly Salonius-Pasternak, një studiues kryesor në sigurinë globale në Institutin Finlandez. të Çështjeve Ndërkombëtare.

Ai shton, megjithatë, se në krye të politikave si rekrutimi — të gjithë burrat finlandezë mund të thirren për shërbimin ushtarak — dhe shpenzimet e larta të mbrojtjes, politikanët finlandezë i kanë shitur vazhdimisht publikut idenë se mënyra idealiste e jetesës së Finlandës duhet të të ruhet me çdo kusht.Automjetet e blinduara dhe tanket e ushtrisë suedeze marrin pjesë në një stërvitje ushtarake të quajtur “Përgjigjja e Ftohtë 2022”, duke mbledhur rreth 30,000 trupa nga vendet anëtare të NATO-s, si dhe nga Finlanda dhe Suedia, në mes të pushtimit rus të Ukrainës, në Setermoen në Rrethin Arktik, Norvegji, 25 mars 2022.

“Ideologjia e paracaktuar e Finlandës ka qenë ajo e mbijetesës. Në 100 vitet e fundit ne jemi bërë një vend i fortë, sovran me standarde të larta jetese. Na është dashur të sakrifikojmë tokë për të ruajtur paqen. Prandaj është me rëndësi jetike që mënyra jonë e jetesës të mbijetojë, qoftë nga diplomacia pragmatike apo duke marrë një qëndrim më të ashpër kundër kërcënimit tonë më të madh”, tha Salonius-Pasternak.

Nuk ka dyshim se anëtarësimi i Finlandës në NATO do të ishte një goditje e madhe për Putinin. Jo vetëm që do të nënkuptonte ato 800 milje shtesë të kufirit të përbashkët me aleancën, por simbolikisht do të shkonte më tej në bashkimin e koalicionit anti-Putin që është shfaqur që nga pushtimi i Ukrainës. Vendet që dikur ishin neutrale tani po ofrojnë fonde dhe armë për Ukrainën dhe Putini është një vend ndërkombëtar me më pak aleatë çdo ditë.
Ai gjithashtu do të zgjeronte ndikimin e NATO-s në Evropën veriore deri në Arktik, një zonë që po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme gjeopolitikisht për shkak të burimeve të saj natyrore, vendndodhjes strategjike dhe pretendimeve të shumta territoriale, duke përfshirë Rusinë,
Finlandën dhe SHBA-në.

Suedia, e cila fqinjë Finlandën në perëndim, po konsideron gjithashtu bashkimin me aleancën — dhe pranimi i Finlandës do ta bënte atë edhe më të mundshme, pasi të dy vendet kanë qenë në një udhëtim të ngjashëm që nga fillimi i krizës në Ukrainë.

Përgjigja ruse
Sigurisht, ka shqetësime se si Rusia mund të reagojë ndaj Finlandës që shpreh dëshirën e saj për t’u bashkuar me NATO-n.
Martti Kari, i cili më parë ka shërbyer si ndihmës shefi i inteligjencës së mbrojtjes të Finlandës, i tha CNN se Rusia tashmë po fillon një fushatë dezinformimi kundër saj. “Tema kryesore është se Finlanda është një vend nazist, sepse ne kemi luftuar kundër Bashkimit Sovjetik në Luftën e Dytë Botërore së bashku me Gjermaninë naziste,” tha ai.

Ai parashikon se Rusia mund të shkelë hapësirën ajrore të Finlandës dhe të ndërpresë aktivitetet e saj në det, duke përfshirë transportin, si dhe të rrisë operacionet e saj të inteligjencës kundër vendit.

Hakon Lunde Saxi, një profesor i asociuar në Kolegjin Norvegjez të Mbrojtjes, mendon se çdo lëvizje drejt anëtarësimit finlandez në NATO “ndoshta do të rezultonte në një ngritje ushtarake ruse përgjatë kufirit të ri të NATO-s me Rusinë, gjë që në vetvete nuk do të ishte e dobishme për Finlandën ose sigurinë evropiane”.

Megjithatë, ai beson se përfitimet do të tejkalojnë “pasojat e mundshme negative të një gjurme disi më të madhe ushtarake ruse përgjatë kufirit të Finlandës”.
Dhe pavarësisht shqetësimeve mbi atë që do të ndodhte në periudhën e përkohshme, ku Finlanda nuk do të mbrohej nga anëtarësimi në NATO, por do të ishte në negociata, zyrtarë të shumtë i kanë thënë CNN se presin që anëtarët e aleancës, veçanërisht Britania e Madhe dhe SHBA, të garantojnë sigurinë finlandeze. përmes këtij procesi.

Sigurisht, asgjë nuk është e sigurt derisa Finlanda të bëjë lëvizjen e parë për të deklaruar qëllimin e saj. Por me miratimin e publikut, mbështetjen politike dhe Rusinë që ofron çdo arsye që një fqinj tjetër i saj t’i bashkohet rivalit të saj të urryer, nuk ka asnjë dyshim se gambiti i Putinit për të ulur ndikimin e NATO-s në Evropë ka rezultuar mbrapsht, në mënyrë spektakolare.

Screenshot 65

Screenshot 66

Screenshot 63

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts