Analiza e CNN mbi “rusifikimin” e sistemit arsimor të Ukrainës në zonat e pushtuara: Nën tytën e automatikut ata…

Kur ushtarët rusë të maskuar plaçkitën shtëpinë e Ninës në Ukrainën verilindore në orën 6 të mëngjesit të një dite në fund të prillit, ata nuk po kërkonin armë. Në vend të kësaj, ata po kërkonin tekstet e saj në gjuhën ukrainase.

Trupat kërcënuan me armë burrin dhe vajzën e saj, por 48-vjeçarja tha për CNN se e dinte se ishte ajo për të cilën ata po vinin. Si drejtoreshë shkolle, ajo beson se e shihnin si armike.

“Ata po kërkonin kudo, madje edhe kanalet e kanalizimeve dhe tualetin e jashtëm. Ata gjetën libra shkollorë dhe mësime për gjuhën ukrainase, tha ajo.

Nina nuk është vetëm. Zyrtarët ukrainas thonë se arsimtarët në zonat e pushtuara rishtazi nga Rusia kanë raportuar raste në rritje të frikësimit, kërcënimeve dhe presionit për të përshtatur programet shkollore për t’u përshtatur me retorikën pro-ruse.

Ndërsa lufta shpërthen në Ukrainë, arsimi është bërë viktimë e konfliktit dhe një fushë beteje e mundshme në luftën për kontrollin e vendit.

Përpara se trupat ruse të nisnin pushtimin, rreth 4.23 milionë nxënës u regjistruan në shkolla në të gjithë vendin, sipas të dhënave të përpiluara nga Instituti i Analitikës Arsimore të Ukrainës, një agjenci shtetërore. Tani, miliona fëmijë të moshës shkollore janë zhvendosur brenda vendit ose janë detyruar të ikin jashtë vendit me familjet e tyre.

Pasi kontrolloi shtëpinë e saj, Nina tha se ushtarët, të cilët e detyruan të fliste rusisht, i kishin dhënë shumë pak kohë që të vishej dhe më tejn e çuan në shkollë. Sapo mbërritën, ajo u urdhërua të dorëzonte tekstet shkollore të historisë dhe u pyet për kurrikulën e shkollës.

“Ata erdhën me kërkesa, por flisnin me shumë mirësjellje. Ata morën një laptop nga kasaforta, nuk ishte as i imi; ishte laptopi i një mësuesi të shkollës fillore dhe dy libra historie për klasën e tetë”, kujton ajo.

Nina tha se rrëmbyesit i vendosën një kapuç të zi mbi kokë përpara se ta lidhnin në një automjet dhe ta çonin në një vend tjetër ku vazhdoi marrja në pyetje.

“Ata më pyetën për qëndrimin tim ndaj ‘operacionit ushtarak’, më akuzuan se isha shumë patriotike, shumë nacionaliste. Ata më pyetën pse përdor gjuhën ukrainase … pse shkoj në kishën ukrainase”, tha ajo.

Nina tha se ata donin që ajo të rihapte shkollën dhe të siguronte që fëmijët të ktheheshin, por ajo argumentoi se nuk ishte e sigurt për studentët apo mësuesit të ishin atje.

“Nuk e di sa më mbajtën, nuk e ndjeja kohën, isha ulur me këtë kapuç të zi, e hoqën vetëm gjatë marrjes në pyetje”, vazhdoi Nina, mbiemrin e së cilës CNN e ka mbajtur për arsye sigurie.

Përfundimisht ajo u lirua, por jo përpara se rrëmbyesit e saj të “theksonin se dinin për djalin tim dhe të më kujtonin se kam një vajzë,” tha ajo, duke shtuar: “E konsiderova një kërcënim”.

Ditë më vonë , nga frika se trupat ruse do të ktheheshin, Nina dhe familja e saj u larguan.

Ndërhyrja ruse

Përvoja e Ninës nuk është një incident i izoluar. Raportet për kërcënime ndaj arsimtarëve në rajonet e pushtuara rishtazi janë rritur vazhdimisht ndërsa konflikti është përshkallëzuar.

Një mësuese i tha CNN se trupat ruse i ishin afruar drejtoreshës së shkollës së saj dhe e urdhëruan që të dorëzonte të gjitha librat e gjuhës dhe historisë ukrainase, por drejtoresha refuzoi.

“Qendrimi i saj ishte aq i rreptë sa që në një farë mënyre ata nuk kishin se me çfarë t’i bënin më presion… Ata u larguan duarbosh”, tha ajo.

Disa mësues kanë mundur të rifillojnë mësimet për studentët në internet, duke përdorur klasa virtuale të ngjashme me ato të krijuara gjatë pandemisë së koronavirusit. Por për të tjerët, mësimet janë ndalur pasi shërbimet e internetit janë ndërprerë dhe shkollat pranë luftimeve janë detyruar të mbyllin dyert e tyre.

“Të paktën 1,570 institucione arsimore janë shkatërruar ose dëmtuar nga bombardimet që nga fillimi i pushtimit rus”, tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës më 2 maj.

Përfaqësuesi i Arsimit i ukrainës, Serhii Horbachov, i tha CNN se qeveria kishte marrë më shumë se 100 raporte dhe thirrje për ndihmë nga mësuesit, prindërit dhe studentët në rajonet e pushtuara që nga shkurti.

“Punonjësit e institucioneve arsimore që mbetën në okupim rrezikojnë jetën dhe shëndetin e tyre, [dhe] i nënshtrohen detyrimit, dhunës dhe presionit. Ka raste të njohura të rrëmbimit të drejtuesve të organeve arsimore dhe drejtorëve të shkollave,” tha Horbaçov. Mësuesit detyrohen të bashkëpunojnë dhe të punojnë në shkolla nën tytën e automatikëve.

Rusifikimi në zonat e pushtuara

Shembuj të mëtejshëm të forcave ruse që përpiqen të zhdukin identitetin ukrainas në zonat e pushtuara rishtazi janë parë në rajonin jugor të Khersonit, sipas Serhii Khlan, një përfaqësues i këshillit rajonal, i cili ka akuzuar vazhdimisht trupat okupuese për kërcënim ndaj arsimtarëve në javët e fundit.

Khlan tha të enjten se forcat ruse po bastisnin fshatrat dhe po nisnin kërkime intensive, si dhe po kryenin një regjistrim të atyre që kishin mbetur në disa zona. Ai gjithashtu pretendoi se rusët kanë treguarës do të importojnë mësues nga Krimea sepse mësuesit ukrainas nuk pranojnë të punojnë nën programet ruse.

“Ata pak mësues që pranojnë të punojnë, ne i njohim ata personalisht dhe ata do të mbajnë përgjegjësi penale për këtë”, tha ai.

Khlan kishte paralajmëruar më parë se drejtorët në qytetin e Kakhovka po kërcënoheshin në fund të prillit.
Deklaratat e tij të fundit erdhën pasi u shfaq një raport se një drejtor i ri ishte instaluar nga “pushtuesit” në një shkollë Kakhovka pasi drejtori i mëparshëm u raportua se u rrëmbye më 11 maj, sipas një gazetari lokal.

Përpjekjet për të detyruar sistemin arsimor ukrainas të përafrohet me programet e shkollave ruse, pasqyrojnë përpjekjet e ngjashme të rusifikimit në zonat e pushtuara nga forcat ruse dhe separatistët e mbështetur nga Rusia në vitet e mëparshme.

Oleh Okhredko është një edukator veteran me më shumë se dy dekada përvojë në mësimdhënie dhe një analist në Qendrën Almenda për Edukimin Qytetar, një organizatë e themeluar fillimisht në Krime që monitoron arsimin në territoret e pushtuara. Ai tha për CNN se është një strategji që ai e dëshmoi pasi Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014.

“Krimeja u bë një fushë e tillë eksperimentale për Rusinë. Këtu ata filluan militarizimin e arsimit në përgjithësi,” shpjegoi ai.

Ai tha se propaganda ruse që riformulon ngjarjet historike ishte futur në programin shkollor të Krimesë — diçka që ai thotë se ka pasur një efekt jashtëzakonisht të dëmshëm te fëmijët atje.

“Ukraina është tërhequr totalisht nga librat shkollorë dhe gjithçka bëhet ‘historia e Rusisë. Fëmijët në okupim ndikohen vërtet shumë duke u arsimuar në një sistem që vazhdimisht ka nevojë të ketë një armik. Tani armiqtë janë Shtetet e Bashkuara dhe Ukraina. Dhe kjo armiqësi fillon të shfaqet mes fëmijëve në formë agresioni. Ata fëmijë që studionin në shkollë gjashtë deri në tetë vjet më parë — kur ishin midis 11 dhe 13 vjeç — tani po luftojnë kundër Ukrainës. Qytetarët e Ukrainës për fat të keq luftojnë kundër vendit të tyre”, tha aii.

Rezistenca ukrainase
Për momentin, shumë arsimtarë në zonat e pushtuara të Ukrainës po përpiqen t’i rezistojnë përpjekjeve ruse për të përshtatur programin e tyre shkollor, të frikësuar nga ndikimi që çdo ndryshim mund të ketë te nxënësit e tyre në planin afatgjatë.

Në rajonin e Luhanskut, Maria, një mësuese matematike dhe anëtare e administratës së shkollës së rajonit, i tha CNN se anëtarëve të saj iu dha një ultimatum për të dhënë mësim duke përdorur një program rus.
“Sigurisht, ne u thamë se nuk do ta bëjmë këtë. Dhe ata u përgjigjën “Të shohim. Ne kemi një dosje për secilin prej jush”. Është e frikshme”, tha Maria, duke shtuar se më vonë atyre iu dërguan libra shkollorë rusë me email me kërkesën që ata të paktën ta lexojnë dhe më pas të vendosin, sepse programi është vërtet i bukur.

“Ata u përpoqën të na bindin. Por ne u thamë, ne nuk kemi internet këtu dhe nuk kemi marrë asgjë.
Ata madje pyetën ‘Cili është ndryshimi — Pse është e rëndësishme të studiosh në ukrainisht ose në rusisht? Ti mëson matematikë — është e njëjta gjë në çdo gjuhë. u inatosa dhe u thashë, shkollimi, letrat tuaja nuk njihet askund, fëmijët nuk do të mund të shkojnë në universitete dhe ata u përgjigjën: “Cilat universitete? Për çfarë? Na duhen punëtorë dhe ushtarë”, shpjegoi ajo.

Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës vazhdon, Maria mbetet e frikësuar, por me shpresë.

“Kemi frikë se shkollave do t’ua heqin pajisjet, kemi shumë pajisje të mira të reja në shkollën tonë. Ne jemi duke pritur, të dëshpëruar që ushtria jonë të vijë, mendojmë se do të ndodhë së shpejti”, përfundoi ajo.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.