Analiza e CNN për armët e sekuestruara në spitalin Al-Shifa: Pse kur mbërritën mediat numri i tyre ishte më i madh?

analiza e cnn per armet e sekuestruara ne spitalin al shifa pse kur mberriten mediat numri i tyre ishte me i madh

Një video e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) më 15 nëntor që tregon një sasi të armatimit të Hamasit të gjetur në spitalin Al-Shifa tregon më pak armë në vendngjarje sesa në pamjet e mëvonshme të filmuara nga ekipet ndërkombëtare të lajmeve, duke treguar se armatimi mund të jetë zhvendosur ose vendosur atje para se ekipet e lajmeve të shkojnë.

CNN krahasoi pamjet e publikuara nga IDF në internet me pamjet e marra nga Fox News, të cilit iu dha akses në faqe në orët më pas. Zëdhënësi i IDF-së Nënkolonel Jonathan Conricus drejton mediat në videon e IDF-së dhe një orë në krahun e tij tregon se koha është 13:18.

Korrespondenti i Fox News, Trey Yingst viziton më vonë skenën kur është errësirë. Ai thotë në raportin e tij se është “mesi i natës”. Yingst-it i shfaqet një çantë e vendosur pas një aparati MRI brenda spitalit me dy armë AK-47 të dukshme sipër saj. Megjithatë, videoja e IDF e filmuar më herët tregon vetëm një armë AK-47. Është e paqartë se nga erdhi arma e dytë AK-47 dhe pse nuk është e dukshme në klipin e mëparshëm të IDF.

Në orët e ndërmjetme, IDF postoi gjithashtu në internet një foto të armatimit që supozohet se u gjet në spitalin Al-Shifa. Emri i skedarit WhatsApp për këtë foto tregon se është marrë në orën 17:35; kjo e vendos atë pas lëvizjeve të IDF në kompleksin MRI, por me siguri përpara se ekuipazhi i Fox News të mbërrijë.

Është e mundur që armatimi të jetë hequr nga vendi i ngjarjes dhe të zëvendësohet para se të mbërrinin ekipet e lajmeve. Megjithatë, kjo nuk shpjegon pse më shumë armë janë të dukshme kur mbërrijnë shtypi sesa në videon origjinale të IDF.

BBC-së iu dha gjithashtu akses në spital ditën tjetër, më 16 nëntor, dhe dy armë AK-47 janë ende të dukshme në majë të çantës brenda dhomës së MRI. CNN ka kontaktuar me IDF për sqarime mbi mospërputhjen e dukshme, por nuk ka marrë një përgjigje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts