Analiza e CNN: Trump në ditët më të vështira! Figura e tij në zgjedhjet presidenciale e rrezikuar

Donald Trump pati një ditë të keqe në gjykatë të marten”, shkruan CNN.

Më tej analiza vijon: “Ish-presidenti pësoi një humbje të rëndë në Gjykatën e Lartë gjatë fushatës së tij të gjatë për të fshehur deklaratat e tij tatimore, të cilat tani janë vendosur para një komiteti të Dhomës së Përfaqësuesve të drejtuar nga demokratët. Gjyqtarët e gjykatës së Apelit të emëruar nga republikanët, u shfaqën të qetë në përpjekje për të ngadalësuar çështjen e dokumenteve të klasifikuara Mar-a-Lago. Një gjykatës i Neë York caktoi një datë gjyqi të tetorit 2023 për çështjen prej 250 milionë dollarësh të shtetit që pretendon mashtrim kundër Trump, tre prej fëmijëve të tij dhe organizatës së tij.

Gjykata e Lartë i hap rrugën Dhomës për të marrë taksat e Trump.

Duke pasur parasysh ekspozimin masiv ligjor të Trump dhe zakonin e përdorimit të ritmit të diskutimit të gjykatave për të shtyrë përgjegjësinë, nuk është e pazakontë që ai të ketë një kohë të vështirë në të njëjtën ditë në çështjet që zhvillohen njëkohësisht.

Por zhvillimet e së martës treguan për here të parë se kaosi ligjor dhe rreziku që e rrethon është vënë plotësisht në fokus që kur ai deklaroi ofertën e tij të tretë për nominimin presidencial republikan javën e kaluar.

Është testi i parë nëse rreziku i sallës së gjyqit me të cilin ai përballet në fronte të shumëfishta do të zvogëlojë aftësinë e tij për të zhvilluar një fushatë të besueshme dhe nëse do të largojë votuesit kryesorë të GOP që mund të konsiderojnë një kandidat alternativë

Disa zhvillime, duke përfshirë çështjen e dokumenteve dhe realitetin që deklaratat tatimore të Trump do të kalojnë së shpejti në duart e demokratëve disa javë përpara se republikanët të marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, sugjerojnë se dy strategji të qëndrueshme ligjore të Trump mund të fillojnë të prishen.

E para është pretendimi i tij se ai, si ish-president, meriton trajtim të ndryshëm sipas ligjit sesa qytetarët e tjerë amerikanë.

E dyta është se qasja e tij me vonesë, mund të jetë duke arritur kufijtë e dobisë së saj.

Megjithatë, ish-presidenti ka arritur prej kohësh të mbajë skandale që mund t’i kenë goditur politikanët e tjerë.

Por guvernatori në largim i Arkansas, Asa Hutchinson , i cili po konsideron gjithashtu një fushatë presidenciale republikane në vitin 2024, tha në CNN të martën se provat e reja të trazirave që rrethojnë Trump mund të jenë një pengesë për votuesit republikan.

“Është e papranueshme për publikun të shohë këtë lloj kaosi që rrethon një kandidat për president”, tha Hutchinson për Brianna Keilar të CNN.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts