Analiza e NYT/ Paralelet e Zelenskit me Churchillin: Do vijë dita që…

Në fjalimin e tij në Dhomën e Komunave në Londër këtë muaj, Presidenti Volodymyr Zelensky i Ukrainës e krahasoi veten me ëinston Churchill. Por zoti Zelensky nuk e përmendi kurrë Churchillin me emër – ai nuk kishte nevojë.

Ai thjesht u bëri jehonë fjalëve dhe kadencave të fjalimit të famshëm që Churchill i bëri Parlamentit më 4 qershor 1940, në fazat përfundimtare të evakuimit nga Dunkirk të mbetjeve të ushtrisë britanike dhe trupave aleate në Francë.

“Ne do të luftojmë në dete dhe oqeane. Ne do të luftojmë me besim dhe forcë në rritje dhe në rritje në ajër. Ne do të mbrojmë ishullin tonë, pavarësisht nga kostoja. Do të luftojmë në plazhe. Ne do të luftojmë në terrenet e ulëta. Ne do të luftojmë në fusha dhe në rrugë. Ne do të luftojmë në kodra. Ne nuk do të dorëzohemi kurrë”, tha Churchill.

“Ne nuk do të dorëzohemi dhe nuk do të humbasim”, tha Zelensky. “Ne do të luftojmë deri në fund, në det, në ajër. Ne do të vazhdojmë të luftojmë për tokën tonë, pavarësisht nga kostoja. Ne do të luftojmë në pyje, në fusha, në brigje, në rrugë.”

Entuziasmi dhe gëzimi, siç u dëgjuan në sallë, lanë në lot disa ligjvënës. Z. Zelensky po i drejtohej me zgjuarsi audiencës me fjalë që ata nuk mund të mos reagonin.

Në një nivel, thirrja në histori dukej menjëherë e tepërt – një tejkalim qesharak në një hapësirë ​​​​kohore shumë të madhe dhe në konflikte shumë të ndryshme. Por sa më shumë që dikush e konsideron atë, aq më i përshtatshëm bëhet.

Zelensky i është drejtuar shumë audiencave në mbarë botën ndërsa kërkon mbështetje ndërkombëtare. Ai ka folur në Parlamentin Evropian, në Kongresin e SHBA dhe në Bundestagun në Berlin. Ndërsa ai ia përshtat mesazhin e tij audiencës së tij, zgjedhja e tij për të kanalizuar Churchillin – dhe në të vërtetë Shekspirin – mund të konsiderohet si shfaqja e tij më e madhe oratorike ndër shekuj.

Megjithatë, të bësh paralele do të thotë gjithashtu të kërkosh pyetje rreth tij. Në vitin 1940, Çurçilli drejtonte një perandori të madhe globale, ndonëse kërcitëse. Ai ishte një politikan aristokratik në fund të të 60-ave, me dekada përvojë parlamentare pas tij. Z. Zelensky është 44 vjeç, fëmija i një profesori hebre të shkencave kompjuterike dhe një inxhiniereje, që bëri karrierën e tij në komedinë televizive. Dhe para se të bëhej president, nuk kishte mbajtur kurrë poste publike. Kombi i tij po lufton vetë një armik të madh në një mënyrë që as Britania e vitit 1940 nuk ishte.

Churchill – i cili dyshohet se i pëshpëriti një kolegu pas fjalimit të tij të famshëm, “Ne do t’i luftojmë ata me fundin e shisheve të thyera sepse kjo është pusi i përgjakshëm gjithçka që kemi” – mund të ketë frikë nga një pushtim gjerman, por ai nuk u përball me tanket e armikut. dhe artileri në territorin e tij, siç bën tani zoti Zelensky.

Në fund, shumica e krahasimeve të shtrira përgjatë historisë prishen. Britania në vitin 1940 dhe Ukraina në 2022 janë shoqëri shumë të ndryshme që përballen me kërcënime shumë të ndryshme dhe të udhëhequra në mënyra shumë të ndryshme.

E megjithatë, në thelb, krahasimi i nënkuptuar i Z. Zelensky ruan ende një të vërtetë thelbësore që do të jehojë për një kohë të gjatë në vazhdim. Të dy burrat ishin duke drejtuar vende në një pikë dëshpëruese. Të dy ishin vetë në rrezik fizik; Churchill do të ngjitej në çatitë e ndërtesave të ëhitehall për të parë sulmet e bombardimeve gjermane që përparonin nëpër kryeqytetin e tij. Më pak se një vit pasi ai foli me Commons, dhoma e saj u shkatërrua nga bombat gjermane. Kievi është nën bombardimet ruse dhe presidenti, i cili refuzon të arratiset, thuhet se është shënjestruar nga një skuadër vrasëse çeçene.

Të dy burrat janë fjalëpunues, me një sfond në argëtim politik të shkruar (Churchill) ose transmetim (Zelensky), të cilët përdorin dramë për të frymëzuar dhe ngurtësuar rezistencën e popullit të tyre. Ne po mësojmë se sa shumë fjalë dhe udhëheqje individuale ende gjallërojnë audiencë më të gjerë politike, në të gjithë Evropën Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara.

Optimizmi i gjallë i zotit Zelensky, i shprehur ditë pas dite teksa ai ulet në lodhjen e tij, ka qenë një faktor unifikues dhe moralizues në luftë. Qetësia e tij, zakonshmëria e nënvlerësuar, është një qortim i përditshëm ndaj shpifjeve të zotit Putin se Ukraina udhëhiqet nga të varur nga droga dhe neo-nazistët. Duke qëndruar në Kiev dhe duke premtuar vazhdimisht një fitore që mbetet e vështirë të imagjinohet se do të fitojë Ushtria e Ukrainës, Z. Zelensky është kthyer në një simbol të rezistencës. Video-mesazhet e tij priten me padurim dhe shikohen qindra mijëra herë.

Churchill, po ashtu, me vetëdije po e kthente veten në një simbol. Kapela e gomës, puro, përshëndetja me dy gishta, u krijuan për ta bërë atë të dallueshëm menjëherë në një epokë kur njerëzit merrnin lajmet e tyre nga “pantallonat e shkurtra” të kinemasë, si dhe nga shtypi. Orotund, kadenca teatrale e fjalimeve të tij të famshme synonin gjithashtu ta bënin zërin e tij, dhe për rrjedhojë, mesazhin e tij, të paharrueshëm kur merrej përmes sinjaleve kërcitëse me valë brenda dhe jashtë vendit.

Dhe fjalimet funksionuan. Biografi i Churchill-it, Roy Jenkins, ministër i kabinetit laburist dhe një themelues i Partisë Social Demokrate, vuri në dukje se ata mund të ishin konsideruar si të tejmbushur dhe të kënaqur me veten në periudha të ndryshme. Vetë fjalimi “kurrë mos u dorëzo” u përshëndet me gjakftohtësi në stolat e konservatorëve. (Ajo nuk u bë as në faqet e para të shumë gazetave britanike të nesërmen.)

Por z. Jenkins tha gjithashtu se fjalime të tilla përputheshin me gjendjen shpirtërore të momentit dhe mbijetuan “të gdhendura në kujtesën e shumë njerëzve që ishin të rinj në atë kohë dhe tani janë të moshuar. Ata ishin një frymëzim për kombin dhe një katarsis për vetë Churchillin.” Ludovic Kennedy, atëherë në Marinën dhe më vonë një transmetues i njohur, kujtoi fjalimin e 4 qershorit, “Kur e dëgjuam, e kuptuam në një çast, se gjithçka do të ishte në rregull.”

“Në rregull” në këtë kontekst nënkuptonte pasojat gjeopolitike të sulmit japonez në Pearl Harbor, i cili më në fund solli Shtetet e Bashkuara në luftë; pazare intensive midis liderëve aleatë; vdekjet e dhjetëra milionëve; uria, falimentimi dhe varfëria në pjesë të mëdha të Evropës; dhe fundi efektiv i Perandorisë Britanike që Churchill e donte shumë. Fjalimi ishte, më së shumti, një strumbullar i brishtë rreth të cilit rrotulloheshin forca shumë më të mëdha.

Megjithatë, nuk do të habitesha nëse pikërisht tani, në momentin e rrezikut të tyre maksimal, të rinjtë ukrainas do të përgjonin në telefonat e tyre mendime të ngjashme “do të jetë mirë” pasi kishin dëgjuar ose shikuar më të fundit të Z. Zelensky. Në fund të fundit, paralelja mes dy burrave nuk është qesharake. Pas dekadash paqeje relative të brendshme, Perëndimi ndoshta ishte në rrezik të harronte fuqinë kryesore dhe motivuese të lidershipit karizmatik individual.

Ne nuk mund të gjykojmë përfundimisht kuptimin e sfidës së z. Zelensky derisa të dimë se si përfundon. Ne e dimë, sigurisht, se si përfundoi historia e Churchillit dhe e Luftës së Dytë Botërore. Ne e dimë se ai, ashtu si z. Zelensky, në thelb kërkonte mbështetjen amerikane. Por historia e Zelensky mund të ketë ende një rrugë të gjatë për t’u bërë.

Dhe kuptimi i simboleve mund të ndryshojë shumë shpejt. Si do të kujtohej Churchill sot nëse Britania do të ishte mundur në vitin 1940? Si një luftënxitës i vjetër imperialist kokëfortë, i vjetëruar? Në luftën ekonomike që tani ka filluar, mund të vijë një kohë kur evropianët dhe amerikanët, të tmerruar me egoizëm nga çmimet e larta të energjisë dhe tronditja ekonomike e shkaktuar nga pushtimi, ta kthejnë zotin Zelensky nga një luftëtar heroik i rezistencës ukrainase në një bllokim kokëfortë në një fundloja e nevojshme.

Ai mund të shfaqet ende si lideri triumfues i një Ukraine ende të pavarur, një figurë botërore për t’u vendosur përkrah Gandit dhe Mandelës. Ose mund të ketë ende një fund shumë më të errët.

Me gjithë dështimet e ushtrisë, avantazhi ushtarak rus mbetet i madh. Mund të vijë dita kur z. Zelensky nuk ka shpëtim nga rusët që vijnë pas tij. Këtë do ta kishte kuptuar edhe Churchill. Disa ditë përpara se t’i drejtohej Commons, ai foli me kolegët në kabinet për të mos u dorëzuar derisa ishte shtrirë në tokë, duke u mbytur në gjakun e tij. Është në natyrën e udhëheqjes së guximshme që ju nuk e dini fundin e historisë kur shqiptoni fjalët tuaja të paharrueshme – dhe ndoshta vendimtare.

Andrew Marr

Përktheu: Balkanweb

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts