Analiza e The Guardian: Serbia përgatit mirëseardhje të ngrohtë për Xi-n, në kontrast me tensionet Kinë-BE

analiza e the guardian serbia pergatit mireseardhje te ngrohte per xi n ne kontrast me tensionet kine beFlamujt kinezë zbukuruan autostradat ndërsa Serbia bëhej gati për të mirëpritur Xi Jinping, duke kundërshtuar tensionet në pjesën e parë të turneut 6-ditor evropian të presidentit kinez mbi një luftë të mundshme tregtare me BE-në.

serbi ine

Xi u përgatit për mbërritjen e tij në Beograd të martën mbrëma, duke u përplasur kundër NATO-s për bombardimin e saj në vitin 1999 ndaj ambasadës kineze në kryeqytetin serb, në të cilin u vranë tre gazetarë kinezë.

Në një artikull për uebsajtin serb Politika, Xi shkroi: “Njëzet e pesë vjet më parë, NATO bombardoi në mënyrë flagrante ambasadën kineze në Republikën Federale të Jugosllavisë, duke vrarë tre gazetarë kinezë, pikërisht Shao Yunhuan, Xu Singhu dhe gruan e tij, Zhu Ying. Këtë nuk duhet ta harrojmë kurrë.”

Ai tha se “miqësia e Kinës dhe Serbisë” ishte “ngjyhet në gjakun e përbashkët të dy kombeve” dhe “bashkëpunimi i ngushtë midis tyre” që nga vizita e tij e fundit atje tetë vjet më parë.

Xi po kalon pjesën më të madhe të turit europian në Serbi dhe Hungari , të cilat shihen si miqësore me Kinën, ndryshe nga shumica e BE-së që e sheh Pekinin si një rival tregtar dhe politik.

Ndërsa presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ritheksoi gatishmërinë e BE-së për të vendosur tarifa për importet e lira kineze duke përfshirë makinat elektrike pas bisedimeve të saj me presidentin kinez të hënën, Xi mund të presë mbështetje të plotë në Beograd dhe në Budapest.

Para se të largohej nga Franca, Xi vizitoi Pirenejtë me presidentin francez, Emmanuel Macron. Ai tha se do të mirëpriste më shumë bisedime të nivelit të lartë mbi fërkimet tregtare, por mohoi se kishte një “problem të mbikapacitetit” kinez, duke hedhur dyshime se sa përparim mund të arrihet në tregti.

Pasi panë kërcimtarët tradicionalë të performonin nën majat me borë, të dy udhëheqësit hëngrën proshutë, mish qengji, djathë dhe byrekë me boronica të rritura në vend. Macron dha Xi-së një batanije leshi të bërë në Pirenejtë, një fanellë të Tour de France dhe armagnac nga rajoni i afërt jugperëndimor.

aaaaaaaaaaa

Rakia franceze është në rrezik të goditet nga sanksionet tregtare kineze pasi Pekini hapi një hetim anti-dumping për rakinë evropiane, që shihet si hakmarrje për numrin në rritje të BE-së të hetimeve mbi subvencionet e supozuara të Pekinit për makinat elektrike të eksportuara, panelet diellore, turbinat e erës dhe mjekësore. pajisje.

Kompanitë franceze dhe kineze përfunduan disa marrëveshje të hënën në fusha duke përfshirë energjinë, financat dhe transportin në margjinat e vizitës së Xi, por shumica ishin marrëveshje për të bashkëpunuar ose rinovuar angazhimet për të punuar së bashku, dhe nuk pati marrëveshje të rëndësishme.

Shpresat evropiane për një urdhër avioni Airbus që të përkojë me vizitën e Xi duket se janë shuar, me të dyja palët që ranë dakord vetëm për të zgjeruar bashkëpunimin.

Një diplomat evropian tha se Xi ishte fituesi i vizitës, pasi “duke çimentuar imazhin e tij si ‘sundimtari i botës’ ku perëndimorët po i luten që të zgjidhë problemet evropiane në Ukrainë”.

Serbia dhe Hungaria janë mbështetës të nismës së nënshkrimit të ‘Një brez një rrugë’ së Xi-t për të ndërtuar porte, hekurudha dhe termocentrale në mbarë botën si një mënyrë për të nxitur fuqinë e butë dhe rritjen ekonomike. Investimet e drejtpërdrejta kineze në të dy vendet tejkalojnë 15 miliardë euro, me të tjera që vijnë duke përfshirë fabrikën e parë të makinave elektrike në Kinë në BE, e cila do të ndërtohet në Hungari.

Xi pritet të nxjerrë në pah një shërbim të ri të trenave me shpejtësi të lartë midis Beogradit dhe Budapestit që po ndërtohet nga Hekurudhat e Kinës, duke nënvizuar gatishmërinë e presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, për të bërë biznes me Pekinin.

flamuri kinez ne serbi

Në anën politike, të gjithë sytë do të jenë te Vuçiç dhe akti balancues i kryeministrit hungarez Viktor Orbán, lindje-perëndim, ku të dy vendet konsiderohen gjithashtu miqësore ndaj Vladimir Putinit të Rusisë.

Vitin e kaluar Orban ripohoi përkushtimin e tij ndaj lidhjeve dypalëshe me Rusinë kur u takua me Putinin në margjinat e një konference për brez dhe rrugë në Pekin, duke shkaktuar zemërim në BE.

Xi lavdëroi Vuçiçin në letrën e tij, duke folur për “takimet, bisedat telefonike dhe shkëmbimin e letrave” të tyre dhe duke vënë në dukje pozicionin e Kinës “si burimi më i madh i investimeve të huaja dhe partneri i dytë tregtar i Serbisë”.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts