Analiza e ‘The Times’/ A ka vend për optimizëm dhe a po funksionojnë bisedimet e paqes Rusi-Ukrainë?

Cilat janë arsyet për optimizëm?

Sinjalet janë përzier përfundimisht. Konfuzioni shtrihet edhe në pretendimet se anëtarët e delegacionit ukrainas dhe Roman Abramovich, i cili po vepron si ndërmjetës, u helmuan me një armë kimike gjatë një raundi bisedimesh katër javë më parë.

Qëndrimet e deklaruara të të dyja palëve mbeten shumë larg njëra-tjetrës edhe pse ka pasur shenja përparimi në disa nga çështjet qendrore. Presidenti Zelensky e ka bërë të qartë se ai është i përgatitur të pranojë një formë neutraliteti. Kjo do të përfshinte minimalisht heqjen dorë nga Ukraina nga ambicia e saj për t’u bashkuar me NATO-n, e cila është e sanksionuar në kushtetutë, në këmbim të garancive ndërkombëtare të sigurisë së saj. Ka pasur indikacione se Rusia është e hapur për të hequr dorë nga kërkesa e Presidentit Putin që Ukraina të “denazizohet” – kodi për rrëzimin e qeverisë Zelensky dhe zëvendësimin e tij me një lider më të pëlqyeshëm për Kremlinin – dhe për të lejuar që Kievi të bashkohet me Bashkimi Europian. Është gjithashtu e mundur që negociatorët të jenë të gatshëm të diskutojnë privatisht koncesionet që ata janë të detyruar politikisht t’i përjashtojnë në deklaratat e tyre publike, të tilla si kompromise mbi kontrollin mbi Krimenë, Donbasin dhe territoret e tjera të diskutueshme.

A është vërtet Putin gati të lërë Zelensky në pushtet?

Në disa nga fjalimet e tij luftarake, presidenti rus ka kërkuar të justifikojë “operacionin special ushtarak” me akuza të turpshme se Ukraina drejtohet nga një kabale “neo-nazistësh” që kryejnë një gjenocid kundër rusishtfolësve të vendit. Ideologët pranë Kremlinit gjithashtu kanë argumentuar vazhdimisht se kontrolli i Ukrainës dhe rivendosja e perandorisë së vjetër të Rusisë janë çështje ekzistenciale për kombin e tyre.
Megjithatë, kjo retorikë është përplasur me realitetin: Ukraina nuk qeveriset nga një regjim nazist, por nga një president hebre, pozita dhe autoriteti i të cilit mes popullit të tij janë konsoliduar ndjeshëm nga pushtimi. Popullsia as që i mirëpret pushtuesit si çlirimtarë. Reduktimi i Ukrainës në një satrapi ruse gjysmë të pavarur do të kërkonte më shumë forcë sesa Moska ka në dispozicion.

Largimi i Zelenskit nuk duket më si një qëllim luftarak i realizueshëm në aspektin politik apo ushtarak, duke përjashtuar një vrasje ose një ndryshim dramatik të momentit në favor të Rusisë. Të paktën për momentin, Putini duket se nuk ka zgjidhje tjetër veçse të pranojë se Zelensky është këtu për të qëndruar.

Si do të dukej një Ukrainë neutrale?

Kjo është një pyetje e ndërlikuar. Ukraina ka refuzuar zyrtarisht ofertën e Rusisë për një status të ngjashëm me atë të Austrisë, Finlandës apo Suedisë, të cilat janë anëtarë të BE-së, por jo të NATO-s. Edhe nëse Kievi do të pranonte, këto modele nuk përbëjnë një model të qartë: Austria ka një neutralitet ushtarak mjaft të rreptë që rrjedh nga kushtetuta e saj e pasluftës, por Suedia dhe Finlanda punojnë në partneritet të ngushtë me NATO-n dhe kanë krijuar një pakt mbrojtës me fqinjët e tyre nordikë. .

Ukraina kuptohet se nuk është e gatshme të diskutojë kufizimet në forcat e saj të armatosura, por mund të ofrojë një premtim të detyrueshëm për të mos pritur baza ushtarake të huaja në tokën e saj. Në këmbim, ajo kërkon garanci “të ngurta” sigurie, të krahasueshme me angazhimin e mbrojtjes reciproke të nenit 5 të NATO-s , nga patronët si SHBA, Britania dhe Turqia.

Anëtarësimi në BE gjithashtu teorikisht do ta vendoste Ukrainën nën ombrellën e klauzolës së mbrojtjes reciproke të bllokut, e cila detyron shtetet e tjera anëtare të përdorin “të gjitha mjetet në fuqinë e tyre” për të ndihmuar një anëtar tjetër që bie viktimë e “agresionit të armatosur në territorin e tij”. Megjithatë, thelbi i kësaj klauzole duhet ende të testohet seriozisht dhe anëtarësimi në BE ndoshta do të ishte një proces i zgjatur.

A do të ndahej Ukraina?

Kjo është një nga pyetjet më të vështira. Ukraina dhe mbështetësit e saj në BE pohojnë se kufijtë e vendosur kur vendi u shkëput nga Bashkimi Sovjetik në 1991 janë të pacenueshëm. Megjithatë, ata kufij janë shkelur. Rusia pushtoi Krimenë në vitin 2014 dhe njohu në mënyrë të njëanshme pavarësinë e rajoneve juglindore të Donetskut dhe Luhanskut disa orë përpara pushtimit.

Që atëherë ajo ka marrë një shtrirje thuajse të pandërprerë të territorit midis të dyve, nga Khersoni deri në kufirin rus, me vetëm qytetin e rrethuar të Mariupolit që qëndron në rrugën e tij. Ndërsa përparimet drejt Kievit dhe Mykolaiv-it kanë ngecur ose kanë shkuar në drejtim të kundërt, duket e mundur që Rusia ende mund të rrethojë dhe mposht një xhep mbrojtës ukrainas në Donbas.
Kjo sjell në fokus problemin territorial në dukje të pazgjidhshëm që prishi marrëveshjen e mëparshme të armëpushimit të Minskut në 2015. Është bërë më e vështirë për t’u zgjidhur që nga fillimi i luftës. Nga njëra anë, këto përfitime ruse janë një mjet i vlefshëm pazaresh që Moska nuk do të dëshirojë ta largojë; nga ana tjetër, kristalizimi i humbjes së cilësdo prej këtyre zonave mund të jetë helm politik për Zelenskin.

Një opsion që po shqyrtohet është që të hidhet kanaçe në rrugë me një marrëveshje në gjysmë të rrugës, sipas së cilës Ukraina do të ruante zyrtarisht sovranitetin mbi territorin e saj, ndërkohë që do të jepte disa nga rajonet në praktikë. Turqia, një nga vendet që ndërmjetëson në bisedimet e paqes, ka sugjeruar që Krimea dhe Donbasi mund t’i jepen me qira Moskës në të njëjtën mënyrë siç Britania i dha me qira një pjesë të Hong Kongut nga Kina për gati një shekull.

Kjo përfundimisht mund të rezultojë në diçka si një konflikt i ngrirë që të paktën do t’i lejojë të dyja palët të shtyjnë vendimet e sikletshme për statusin e përhershëm të territoreve.

Pse do të zbatohej ndonjë armëpushim?

Ukrainasve mund t’u falet një shkallë skepticizmi për mirëbesimin e Rusisë. Kremlini ka prishur tashmë dy marrëveshje me Kievin: memorandumin e Budapestit të vitit 1994, sipas të cilit Ukraina dorëzoi arsenalin e saj bërthamor të prodhuar nga sovjetikët në këmbim të “garancive” të sigurisë së saj nga Rusia, SHBA dhe Britania, dhe marrëveshjet e Minskut të vitit 2015.

Nëse një marrëveshje e tretë ia vlen për letrën ku është shkruar, do të varet nga sa mbrojtje është e përgatitur Perëndimi t’i ofrojë Ukrainës. Në fund, e vetmja gjë që mund ta pengojë Rusinë që të lëpijë plagët e saj dhe më pas të rifillojë sulmin është forca ushtarake superiore. Kalibrimi i këtyre garancive të sigurisë është një dilemë. SHBA dhe aleatët e saj janë të vendosur të shmangin konfliktin e armatosur të drejtpërdrejtë me Rusinë dhe kërcënimin e një lufte bërthamore. Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që atyre u kërkohet të mendojnë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *