Analiza e “The Times”: Nga një donzhuan në një besimtar, si po përpiqet Imran Khan të rimarrë edhe një herë pushtetin e shtetit më të rrezikshëm në botë

Aranzhimet e jetesës së Imran Khan sot janë shumë të ndryshme nga vitet kur ylli pakistanez i kriketit, i njohur për swing bowling dhe pamjen e tij të shkëlqyeshme, argëtonte një “varg” grash të bukura në një dhomë beqarësh në Chelsea me tigra të pikturuar në mure.

Kur e takova javën e kaluar, nuk kishte asnjë femër në dukje: ish-simboli i seksit, tri herë i martuar, u bë i devotshëm si një i rilindur musliman, dhe simpatizant i talebanëve, u rrethua nga një tufë mastifësh dhe roje sigurie me pamje të ashpër në çifligjin e tij në majë të kodrës, jashtë Islamabadit. Një pushkë antike varej mbi oxhak.

Humbja e votëbesimit më 10 prill i kushtoi pozitës së tij si kryeministër populist i Pakistanit, por Khan, 69 vjeç, ende me fizikun e dobët të atletit dhe kokën plot flokë, po refuzon të largohet nga fusha. Në vend të kësaj, ai ka nisur një fushatë për të rifituar kontrollin e një prej vendeve më të rrezikshme, më të dhunshme dhe të korruptuara në botë.

Pasi u martua me socialisten britanike Jemima Goldsmith, vajzën e miliarderit James Goldsmith, në 1995, ai pranon se mund të kishte shijuar “një ekzistencë shumë të lehtë në MB, në thelb vetëm duke folur për kriket ose të shkruar dhe duke fituar një shumë të mjaftueshme parash”.

Por i ulur në një tarracë buzë lëndinës jashtë shtëpisë së tij, ai pretendoi se kishte pasur një zgjim shpirtëror që, në retrospektivë, i bëri ditët e tij si yll sporti në Londër, të dukeshin të pakuptimta.

“Të arrish në një pikë kur kupton qëllimin e ekzistencës, ka jetë pas vdekjes, ka një Zot dhe pritet të jetosh si një qenie njerëzore e mirë,” tha ai, duke prekur vazhdimisht rruazat e tij të lutjes si thirrje për lutje të një namazit.

Trajektorja e tij e jashtëzakonshme, shtoi ai, ka qenë “si ajo e një alpinisti: sa më lart të ngjitesh, aq më shumë sfidon veten, aq më shumë sheh. Vizioni juaj dhe ideja e jetës, vazhdon të ndryshojë”.

Një shembull tërheqës i këtij evolucioni ishte martesa e tij në vitin 2018 me Bushra Maneka, të cilën ai e përshkroi si “këshilltarin e tij shpirtëror”. Ai publikoi foto të ceremonisë së tyre të dasmës me fytyrën dhe trupin e saj të fshehur pas vellove dhe pohoi se kurrë nuk i kishte vënë sytë deri sa u martuan.

Megjithatë, shumë ishin skeptikë për transformimin: gruaja e dytë e Khan, Reham Khan, një ish-prezantuese e motit në BBC, kishte pohuar në një libër që tregonte gjithçka se devotshmëria e tij ishte një “front” dhe se ai kurrë nuk kishte pushuar së qeni një playboy. Një “paketë gënjeshtrash”, tha një nga ndihmësit e Khan.

I pyetur se çfarë e motivoi atë, Khan tha se dëshironte të transformonte atdheun e tij me kujdes shëndetësor për masat e varfëra dhe t’i jepte fund politikës dinastike dhe korrupsionit duke instaluar sundimin e ligjitme pak fjalë, për ta bërë atë më shumë si MB.

“Në Mbretërinë e Bashkuar nuk e kupton se sa me fat je”, tha ai në intervistën e tij të parë në gazetën britanike që nga largimi i tij nga pushteti.

“Kur shkova në Britani për të luajtur kriket si 18-vjeçar, dy gjëra më bënë përshtypje. Njëri ishte shteti i së drejtës, i dyti ishte shteti social. Kjo është ajo që kam dashur gjithmonë për Pakistanin.”

Megjithatë, për momentin, kjo duket një kërkim donkishotesk për kombin e armatosur bërthamor prej 220 milionë banorësh.

Nga jashtë, tensionet historike me Indinë po rriten përsëri. Brenda vendit, Pakistani po lufton me kushtet thuajse mesjetare të varfërisë, borxhit masiv dhe grupeve xhihadiste të ushqyer nga vetë udhëheqësit e tij ushtarakë, të cilët, së bashku me elitën feudale, kanë mbajtur pushtetin për një kohë të gjatë në prapaskenë.

Duke adresuar rënien e tij nga pushteti, Khan është i kujdesshëm për të fajësuar drejtpërdrejt ushtrinë, mbështetja e së cilës do t’i duhet për një rikthim, por implikimi është i qartë kur ai thotë se “stabiliteti” dhe SHBA, të mërzitur nga refuzimi i tij për t’iu përgjigjur politikave të tij, orkestroi një votëbesimi në mënyrë që deputetët e partisë së tij të mund të merrnin ryshfet për ta mohuar atë, implikimi është i qartë. “Norma e vazhdueshme ishte një milion dollarë,” pohoi ai me një ngritje dëshpëruese ndaj politikës fyese të vendit të tij, duke shtuar: Dhe ju mendoni se keni probleme me politikanët tuaj në MB?

Demonstratat synojnë të bindin ushtarakët që ta lejojnë atë të marrë pjesë në një votim të lirë. Por pasi themelimi, siç i referohet ai, u mundua për ta hequr atë, nëse duhet besuar versioni popullor, a do ta lërë të kthehet?

Një vatër intrigash dhe konspiracioni, kryeqyteti pakistanez është i mbushur me spekulime të errëta: politikanët shqetësues, duke përfshirë Benazir Bhutto, me të cilën Khan ishte mik në Universitetin e Oksfordit përpara se të bëhej një rivale politike, shpesh janë grindur, dhe Khan tha se kishte marrë një raport të inteligjencës që përshkruante një kërcënim specifik.

Por ai këmbënguli se nuk kishte frikë.

“Më është dashur të mposht frikën time nga vdekja vite më parë kur hyra në politikën pakistaneze”, tha ai.

“Ne jetojmë në një lagje të ashpër. E dija se do të përballesha me një kabale mashtruesish.”

Dy familje, Bhutos dhe Sharifs, kishin ndarë pushtetin në Pakistan për dekada me radhë, me interluda të sundimit të drejtpërdrejtë ushtarak.

“Ata janë bërë si mafia. Këto janë të lidhura me interesa të forta”, tha ai.

Kryeministri që zëvendësoi Khan është Shehbaz Sharif, 70 vjeç, deri vonë në fokus të një hetimi tentakular për pastrim parash.

Ai është vëllai më i vogël i Nawaz Sharif, i cili ishte kryeministër tre herë dhe tani jeton në mërgim të vetë-imponuar në Londër, pasi është dënuar me dhjetë vjet burg për korrupsion.

Khan pretendon se Sharif më i ri ndihmoi për të orkestruar kthimin e familjes në pushtet në një përpjekje për të “rregulluar” rastet e korrupsionit, duke marrë personalisht kontrollin e Byrosë Kombëtare të Përgjegjshmërisë.

“Është si të jesh në gjyq dhe të vendosësh rezultatin e çështjes tënde,” tha Khan.

Ndërsa këta politikanë e konsideronin politikën si një mundësi biznesi, Khan tha se ai ishte krenar për ndërtimin e spitaleve të kancerit, një në kujtim të nënës së tij, dhe futjen e “kartës shëndetësore” universale, për herë të parë duke u dhënë pakistanezëve të varfër kujdes mjekësor falas. Ai gjithashtu donte të krijonte një version pakistanez të Universitetit të Oksfordit.

Beson se pika e fundit për Amerikën mund të ketë qenë vizita e tij në Moskë në prag të pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin në shkurt.

“Nuk e kisha idenë se Putini do të dërgonte trupat e tij”, këmbënguli ai.

“Ne e morëm vesh kur ishim tashmë atje. Ne po përpiqeshim të rregullonim gardhet me Rusinë, asnjë kryetar shteti pakistanez nuk kishte qenë atje për vite me radhë.”

Ai tha se ambasadori i tij në Uashington i kishte dërguar atij një kabllogram diplomatik përpara se të caktohej votimi i besimit, në lidhje me një takim me Donald Lu, një zyrtar i lartë në Departamentin e Shtetit të SHBA. Lu, pretendoi ai, i kishte thënë të dërguarit se nëse Khan nuk largohej nga detyra, Pakistani do të vuante “pasojat”. Në të kundërt, nëse ai do të dëbohej, “të gjitha do të faleshin”.

Khan tha se ai e kishte lexuar kabllogramin në një mbledhje të kabinetit, por nuk mund ta bënte atë publik sepse kjo do t’i lejonte armiqtë e Pakistanit të thyejnë kodin e përdorur për ta transmetuar atë. SHBA, e cila mban një kompleks të gjerë ambasadash në Islamabad, që thuhet se është i pajisur me një strehë bërthamore, ka mohuar çdo rol në një komplot për të larguar Khan. Një diplomat perëndimor shprehu dyshime: Në këtë vend, kam ardhur për të mësuar se gjithçka është e mundur.

Akuzat për ndërhyrje të SHBA-së dhe “arrogancë perandorake”, siç e thotë Khan, luajnë mirë me turmat ndërsa ai bën fushatë për të rifituar pushtetin. Një tabelë në rrugën për në rezidencën e tij lexon: “Jo më skllavëri”, një referencë për skllavërinë tradicionale të Pakistanit ndaj Amerikës.

“Në 40 vitet e fundit, udhëheqja jonë në thelb është përkulur ndaj gjithçkaje që SHBA ka kërkuar nga ne,” tha Khan. Ai kujtoi se si Richard Armitage, zëvendëssekretar i shtetit nën George W Bush, “kërcënoi të bombardonte Pakistanin në Epokën e Gurit” nëse nuk i bashkohej luftës kundër terrorit.

Ai u bashkua, por me koston e 80,000 jetëve, qindra sulme me dronë në territorin pakistanez dhe 3.5 milionë njerëz të zhvendosur, tha ai.

Talibanët, militantë islamikë të vijës së ashpër, të cilët janë mbështetur prej kohësh nga grupi i fuqishëm i inteligjencës ndër-shërbimesh të ushtrisë pakistaneze, të paktën ishin të “rrënjosur” në popull, tha Khan ndryshe nga regjimet e korruptuara “kukull” të instaluara nga forcat okupuese. Ata u kthyen në pushtet në gusht. “Amerikanët nuk e kuptuan kurrë kulturën e vendit apo njerëzit me të cilët kishin të bënin,” tha Khan.

Duke iu përmbajtur temës së tij, ai vazhdoi: “Çfarë po përpiqeshin të arrinin amerikanët? A do të çlironin gratë? A ka ndodhur ndonjëherë që një forcë e jashtme të ketë çliruar gratë? A mund të vijë një forcë e huaj dhe të mbrojë të drejtat njerëzore të njerëzve? A po sillnin demokracinë? Marka e demokracisë që ata kishin ishte e korruptuar deri në palcë. Të gjithë e dinin këtë. Qeveria nuk kishte rrënjë në publik.”

Ai nuk besonte se politikat shtypëse të talebanëve ndaj grave duhet të shqetësonin këdo në Perëndim. “Gratë afgane janë shumë të forta,” tha ai. “Ata do të kërkojnë të drejtat e tyre.”

Është e vështirë të imagjinohet që kjo figurë me shallwar dhe sandale blu të zbehtë pozonte dikur si një pin-up paparac me pantallona të shkurtra saten në shtratin e tij në Londër. Ai është parë shpesh duke kërcyer me pantallona leopardi në klubin e natës Annabel në Mayfair.

Martesa e tij me Goldsmith-in, me të cilin ka dy djem, tani në të njëzetat, përfundoi pas nëntë vjetësh në 2004. Çfarë shkoi keq?

“Është shumë e vështirë të presësh që dikush tjetër të jetojë në një vend tjetër që i ka rrënjët në familjen dhe sistemin e saj”, tha Khan. “Së dyti, është shumë e vështirë për dikë që të ndjejë të njëjtin pasion për atë që bëra për vendin tim – dhe kjo do të thoshte sakrifica.”

Partia e tij Lëvizja për Drejtësi u zgjodh në vitin 2018 në një program kundër korrupsionit, me plane për të krijuar shtetin e parë islamik të mirëqenies në botë dhe për t’i dhënë fund feudalizmit dhe politikës dinastike.

Në fillim, megjithatë, ai ishte një figurë argëtuese: kolumnistët e pagëzuan atë “Im the dim” ose “Dimran” dhe partia e tij nuk fitoi asnjë vend në zgjedhjet e 1997. Tani ai krenohet me shpërthimin e zemërimit publik për largimin e tij nga detyra.

“Ishte diçka që nuk e prisja kurrë, por miliona njerëz dolën në rrugë duke protestuar kundër këtij komploti për ndryshimin e regjimit. Unë kurrë nuk kisha pasur kaq shumë njerëz të merrnin pjesë në një tubim,” tha ai.

Mbështetësit e sotëm, duket se janë po aq të entuziazmuar nga retorika ndezëse, antiperëndimore, sa prindërit e tyre nga bowlingu me “luhatje të kundërt” që e ndihmoi atë të kapitenonte Pakistanin drejt fitores në Kupën e Botës së Kriketit, fitorja më e madhe sportive e vendit: u desh. skuadra disa orë për të arritur në qytet nga aeroporti i Lahores kur u kthyen në shtëpi me triumf në 1992 për shkak të turmave.

Tre dekada më vonë, Khan ka udhëhequr kolonat e protestuesve në makina dhe minibusë në kryeqytet nga Lahore dhe qytete të tjera, një formë tradicionale e protestës këtu dhe planifikon më shumë demonstrata deri në caktimin e një date për zgjedhjet – një duhet të mbahet përpara fundi i vitit të ardhshëm.

Demonstratat synojnë të bindin ushtarakët që ta lejojnë atë të marrë pjesë në një votim të lirë. Por pasi themelimi, siç i referohet ai, u mundua për ta hequr atë – nëse duhet besuar versioni popullor – a do ta lërë të kthehet?

Një vatër intrigash dhe konspiracioni, kryeqyteti pakistanez është i mbushur me spekulime të errëta: politikanët shqetësues, duke përfshirë Benazir Bhutto, me të cilën Khan ishte mik në Universitetin e Oksfordit përpara se të bëhej një rivale politike, shpesh janë vrarë; dhe Khan tha se kishte marrë një raport të inteligjencës që përshkruante një kërcënim specifik.

Por ai këmbënguli se nuk kishte frikë. “Më është dashur të mposht frikën time nga vdekja vite më parë kur hyra në politikën pakistaneze,” tha ai. “Ne jetojmë në një lagje të ashpër. E dija se do të përballesha me një kabale mashtruesish.”

Dy familje, Bhutos dhe Sharifs, kishin ndarë pushtetin në Pakistan për dekada me radhë, me interluda të sundimit të drejtpërdrejtë ushtarak. “Ata janë bërë si mafia,” tha Khan. “Këto janë të lidhura me interesa të forta”.

Kryeministri që zëvendësoi Khan është Shehbaz Sharif, 70 vjeç, deri vonë në fokus të një hetimi tentakular për pastrim parash.

Ai është vëllai më i vogël i Nawaz Sharif, i cili ishte kryeministër tre herë dhe tani jeton në mërgim të vetë-imponuar në Londër, pasi është dënuar me dhjetë vjet burg për korrupsion.

Khan pretendon se Sharif më i ri ndihmoi për të orkestruar kthimin e familjes në pushtet në një përpjekje për të “rregulluar” rastet e korrupsionit, duke marrë personalisht kontrollin e Byrosë Kombëtare të Përgjegjshmërisë. “Është si të jesh në gjyq dhe të vendosësh rezultatin e çështjes tënde,” tha Khan.

Ndërsa këta politikanë e konsideronin politikën si një mundësi biznesi, Khan tha se ai ishte krenar për ndërtimin e spitaleve të kancerit – një në kujtim të nënës së tij – dhe futjen e një “karte shëndetësore” universale, për herë të parë duke u dhënë pakistanezëve të varfër kujdes mjekësor falas. Ai gjithashtu donte të krijonte një version pakistanez të Universitetit të Oksfordit.

Ai beson se pika e fundit për Amerikën mund të ketë qenë vizita e tij në Moskë në prag të pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin në shkurt.

“Nuk e kisha idenë se Putini do të dërgonte trupat e tij,” këmbënguli ai. “Ne e morëm vesh kur ishim tashmë atje. Ne po përpiqeshim të rregullonim gardhet me Rusinë, asnjë kryetar shteti pakistanez nuk kishte qenë atje për vite me radhë.” Ushtria pakistaneze kishte dashur të blinte disa pajisje ushtarake ruse, tha ai. “Ne gjithashtu donim dy milionë tonë drithë dhe pak naftë ruse me zbritje të madhe.”

Kur doli lajmi për pushtimin, ai pyeti veten: “A duhet të largohemi, të braktisim udhëtimin dhe të shkojmë në shtëpi? Mund të kem fituar disa pikë brownie për këtë. Por marrëdhënia jonë me Rusinë, tashmë në një ngrirje, do të kishte përfunduar. Në fund menduam për vendin tonë dhe për atë që na nevojitej për qytetarët tanë të pambrojtur.” Shqetësimet për keqdashjen ruse, shtoi ai, janë “një luks që vetëm vendet e pasura mund ta përballojnë”. Ai nuk pranoi të dënojë pushtimin.

Ai mund të ketë tjetërsuar lojtarët kryesorë në politikën pakistaneze, por ai është i bindur se do të ketë një radhë tjetër.

“Do të funksionojë, nuk kam asnjë dyshim,” tha ai. “Asnjë parti tjetër nuk ka pasur ndonjëherë këtë nivel të mbështetjes publike. Institucioni nuk do të jetë në gjendje ta ndalojë këtë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts