Analiza e “The Times”/ Paranoja e re agresive e Putinit është edhe më e keqe se spiun-mania e Luftës së Ftohtë

Të punosh si korrespondent në Luftën e Ftohtë në Moskë ishte si të ishe një kafshë laboratori.

Nderkohe tani ligji i ri për median parashikon një dënim me shumë vite burg për këdo që e quan pushtimin e Ukrainës çdo gjë tjetër veçse një “operacion special”. Ai dënon “informacionet e qëllimshme të rreme për ushtrinë” dhe lejon vetëm burimet zyrtare për ecurinë e luftës. Është e lehtë të shihet se ku çon kjo: inkriminimi i stafit lokal rus që mbledh informacion kritik për qëndrimet e publikut ndaj luftës, për trupat e kthyer, për problemet e moralit ushtarak. Dhe korrespondentët që vënë në dyshim aftësitë e Putinit si komandant, befas e gjejnë veten gjithashtu të pambrojtur. Kjo mund të jetë për të kapur në fillim një lëvizje të mundshme të ndalimit të luftës, ndërsa konflikti zvarritet në një muaj të tretë të vështirë. Megjithatë, i vjen erë diçka edhe më e errët.

Ana

Rezultati ka të ngjarë të jetë më shumë dëbime të korrespondentëve perëndimorë, të cilët janë bërë shumë të ekspozuar, më të ekspozuar edhe sesa në ditët e Luftës së Ftohtë. Në vitet 1970, aksioni kundër gazetarëve zakonisht bashkohej së bashku me dëbimin e diplomatëve si pjesë e një loje më të gjerë mes tyre. Nën Putinin fillimisht kishte një qasje të ndryshme të ndaheshin gazetarët potencialisht të favorshëm nga gazetarët më kritikë, për shembull, duke ftuar komentarët në konferencën e Valdait për një takim lajkatar me liderin e Kremlinit.

Një kompani e marrëdhënieve me publikun u angazhua shumë për të rritur profilin e Rusisë. Asnjë nga këto nuk i shërben strategjisë së komunikimit të Putinit gjatë kohës së luftës. Ngadalë, por në mënyrë të pashmangshme, korrespondentët perëndimorë po shihen si përfaqësues të armikut, ashtu si reporterët e huaj në Gjermaninë naziste. Shumë organizata perëndimore të lajmeve po zhvendosen në Stamboll dhe Jerevan. Kështu janë edhe gazetarët kritikë rusë. Qëndrimi në vend ka meritën e të qenit i gatshëm për të dëshmuar se cilat mund të jenë vitet e fundit të një regjimi të dështuar. Por rrezikon reputacionin e legjitimimit të Putinit dhe qëndrimit të tij gjithnjë e më agresiv ndaj luftës së informacionit.

Ew]
 

Moska po tkurret, ashtu siç u tkurr në Luftën e Ftohtë. Megjithatë, të dëbosh nga vendi ose të detyrohesh në mërgim nuk mbart një simbol të veçantë nderi. Përkundrazi, për shumë, do të jetë një moment trishtimi për shkak të braktisjes së një vendi që ka humbur rrugën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.