Analiza e ‘The Times’: Putin dhe presidenti kinez mirëpresin Iranin në ‘klubin e diktatorëve’ antiperëndimorë

Udhëheqësit autoritarë botërorë, përfshirë Presidentin rus Vladimir Putin dhe Presidentin Xi të Kinës, do të mblidhen këtë javë në Azinë Qendrore për samitin vjetor të një organizate të panjohur, e cila ka tërhequr pak vëmendje globale që nga themelimi i saj në 1996.

Kjo duket se është gati të ndryshojë, sepse Organizata e Bashkëpunimit të Shangait (SCO) është gati të ndërmarrë një hap të guximshëm.

Në një zhvillim që me siguri do të irritojë Uashingtonin.

Triumfalizmi i epokës së pas Luftës së Ftohtë në Perëndim, kur Francis Fukuyama shpalli “fundin e historisë” dhe fitorja e demokracisë liberale duket një kujtim i largët.

Sot rendi gjeopolitik është në fluks, lufta po shpërthen në Evropë dhe ” klubi i autokratëve” me pamje të re të Kinës mund të ofrojë një pamje të parë të një rendi botëror anti-perëndimor në zhvillim .

Pas viteve të errësirës relative, SCO është papritur në modë, duke gjykuar nga lista e pritjes për t’u futur: përveç Iranit, Bjellorusia, një tjetër paqartësi, ka të ngjarë të përmirësohet së shpejti nga “shtet vëzhgues” në anëtar të plotë. Turqia, një anëtare e NATO-s, thuhet gjithashtu se po peshon një aplikim – aktualisht është një nga “partnerët e dialogut” të SCO-së, një status që do t’i ofrohet këtë javë edhe Arabisë Saudite dhe Katarit.

“Filloi si një grupim i lirshëm që bëri pak më shumë sesa lejoi anëtarët e tij të bisedonin,” tha Charles Kupchan, profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Georgetown në SHBA.

“Tani po fiton anëtarë dhe po rritet në madhësi, duke filluar të shfaqet si një institucion me kapacitet dhe peshë më të madhe.

Grupi përshkruhet nga disa vëzhgues perëndimorë si një “klub diktatori” që synon të fshijë ndikimin perëndimor nga zemra e Euroazisë.

Megjithatë, mund të ketë ambicie edhe më madhështore.

Përveç Kinës dhe Rusisë, grupi përfshin Indinë gjithashtu edhe Pakistanin, Taxhikistanin, Kazakistanin, Kirgistanin dhe Uzbekistanin.

Udhëheqësit e tyre do të takohen të enjten në qytetin e lashtë Uzbekistan të Samarkandit në rrugën e vjetër tregtare “Rruga e Mëndafshit”, ku perandoritë britanike dhe ruse të shekullit të 19-të konkurruan për dominim mbi Afganistanin dhe territoret e tjera të Azisë Qendrore.

Ajo betejë për ndikim u bë e njohur si “Lojë e Madhe”, një term i krijuar nga një oficer dhe eksplorues britanik i inteligjencës, Arthur Conolly, të cilit iu pre koka si spiun në një shesh publik në Bukhara, 200 milje në perëndim të Samarkandit, në 1842. Poshtërimi më i fundit i Britanisë dhe Amerikës për rënien e Kabulit vitin e kaluar do të ketë inkurajuar SCO-në, e cila e konsideron Afganistanin si një shtet tjetër vëzhgues.

Federata Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut e ka përshkruar atë si një “mjet për shkeljet e të drejtave të njeriut” dhe kritikë të tjerë e shohin atë si një aleancë komoditeti midis të fortëve që ndajnë një urrejtje për Perëndimin dhe vlerat e tij sociale liberale, si dhe një dëshirë për të luftuar “terroristët, ekstremistët dhe separatistët”.

Udhëheqësit priren t’i përcaktojnë këto, në mënyrë gjithëpërfshirëse, si “kushdo që komploton kundër shtetit”, tha Raffaello Pantucci, nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara.

Zbatimi i politikave kundër terrorizmit të organizatës është Struktura famëkeqe Rajonale Antiterroriste e SCO-së, me qendër në Tashkent, Uzbekistan.

Me akronimin e tij fatkeq (RATS), ajo mban një bazë të dhënash të emrave të “terroristëve” nga të gjitha shtetet anëtare, duke e bërë të vështirë për aktivistët politikë të kërkuar në një vend që të kërkojnë strehim në një tjetër.

Xi, nga ana e tij, akuzohet për spastrim etnik të ujgurëve në rajonin autonom veriperëndimor të Xinjiang.

Por organizata nuk i gjykon anëtarët: “Është një vend ku antidemokratët mund të mbijetojnë dhe të tregojnë se kanë mbështetje ndërkombëtare,” tha Pantucci.

Ndërkohë Ebrahim Raisi, presidenti iranian, do të përshtatet me të. Ai njihet si “kasapi i Teheranit” për rolin e tij në mbikëqyrjen e një “komiteti të vdekjes” që urdhëroi ekzekutimin e 30,000 të burgosurve disidentë në 1988.

Anëtarësimi i Teheranit u bllokua vite më parë nga Kina nga frika se do të antagonizonte SHBA-në.

Megjithatë, kohët e fundit, marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Pekinit janë përkeqësuar.

Në vazhdën e vizitës së fundit të Putinit në Teheran në qershor, Irani ka filluar furnizimin me dronë për përdorim nga forcat ruse kundër Ukrainës.

Megjithatë, më e rëndësishmja, sipas Ansarit, është se si “Putini duket se ka përvetësuar plotësisht pikat e bisedës ideologjike të Teheranit – një dozë e shëndetshme anglofobie, biseda për ‘rezistencën’, pasojat toksike të kulturës perëndimore dhe nevojën që shoqëria të ‘vetëpastroj’.

I shkëputur nga partnerët perëndimorë për shkak të pushtimit të tij në Ukrainë, Putini është i dëshpëruar për të bërë miq të rinj.

Sipas CIA-s, ai madje ka bërë një marrëveshje për të blerë municion nga Koreja e Veriut.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *