Analiza e “The Times”: Rusia kërkon ndihmë, Kina heziton, çfarë do kushtonte nëse dy shtetet krisin marrëdhëniet me njëra-tjetrën

Edhe përpara se politika e vijës së ashpër të Presidentit Xi Jinping “zero Covid” të godiste zinxhirët e furnizimit dhe partneriteti i tij “pa kufij” me Rusinë e Vladimir Putin të shkaktonte shqetësim në Perëndim, Gary Seale kishte rezervat e tij për Kinën.

Seale, 55 vjeç, është drejtor menaxhues i iDry, një kompani me bazë në Shropshire e cila prodhon makineri të instaluara në dushe që shpërthejnë ajrin e ngrohtë mbi njerëzit. Deri në fund të vitit të kaluar, iDry merrte 90 për qind të komponentëve të tij – ngrohës, motorë, mbulesa plastike e kështu me radhë – nga shteti komunist.

“Gjithmonë më ka pëlqyer qëndrimi kinez që mund të bëjë, por kam parë edhe anën e keqe”, tha Seale. “E dini, unë kam qenë atje dhe kam parë një djalë në anë të rrugës, i zhveshur, dhe policia që e dëbon bejesin e gjallë nga ai, dhe shoferi i taksisë i thotë: “Mos shiko!”
Seale po porosiste pjesë në grupe prej disa qindra. Por tetorin e kaluar zinxhiri i tij i furnizimit kinez “sapo u çmend”. Fabrikat filluan të kërkonin para, së bashku me vëllimet minimale të porosive që ishin dhjetë herë më shumë se zakonisht. Ata fajësuan përçarjen e lidhur me Covid, duke përfshirë mungesat e punëtorëve dhe kontejnerët e transportit.

“Ishte sikur po linit shkollën dhe duhej të shkruanit një listë me justifikime se pse nuk mund të shkonit të nesërmen,” tha ai.
Duke u përballur me kosto dhe vonesa të mëdha, Seale arriti të zëvendësojë tre nga katër furnizuesit e tij kinezë, duke kthyer pjesën më të madhe të burimeve të iDry në MB. Pushtimi i mëvonshëm i Ukrainës nga Putini dhe dështimi i Kinës për të dënuar aleatin e saj e bënë atë të mendojë se “po bëhet si Perëndimi kundrejt bllokut të vjetër komunist – aleanca Kinë/Rusi.
Kompania e tij është e vogël, me shitje rreth 1.3 milionë funte në vit. Shkëputja e tij nga Kina doli të ishte relativisht e thjeshtë. Për kompanitë më të mëdha perëndimore që tregtojnë me perandorinë e Xi – si Apple, Burberry, Nike, Starbucks dhe Volksëagen – një proces i tillë do të ishte i ndërlikuar dhe i shtrenjtë.

Megjithatë, kjo është një perspektivë që shumë borde po mendojnë tani në heshtje. Natyra gjithnjë e më autokratike e regjimit të Xi dhe thellimi i marrëdhënieve të tij me Putinin rrit rreziqet për kompanitë me rrënjë në Kinë. Ajo që dikur ishte honeypot-i i ri i kapitalizmit global, me klasën e tij të mesme që po zgjerohet me shpejtësi prej më shumë se 400 milionë njerëz, është bërë drita paralajmëruese më e ndezur në panelet e shumë bosëve perëndimorë.
Shanset që Xi të bëjë një lëvizje të afërt ndaj Tajvanit , të cilin Pekini e konsideron si një provincë renegate që duhet ta “ribashkojë” me Kinën kontinentale, mund të jenë zvogëluar që kur Amerika, Britania e Madhe dhe Evropa u bashkuan për të vendosur sanksione të ashpra ndaj Rusisë mbi Ukrainën. Banka Qendrore e Kinës ka më shumë se 3 trilion dollarë rezerva, pjesa më e madhe e tyre e ruajtur jashtë shtetit. Pekini do të ketë parë me shqetësim ndërsa banka qendrore e Rusisë u sanksionua, duke ngrirë pothuajse gjysmën e rezervave të saj prej 630 miliardë dollarësh, sipas Anton Siluanov, ministri i financave. Amerika tërhoqi trupat nga Tajvani në 1979 pas 25 vjetësh, por kërkohet të ndihmojë ishullin në rast të një sulmi sipas Aktit të Marrëdhënieve me Tajvanin, të nënshkruar atë vit.

Edhe pa një konfrontim të tillë kokë më kokë me Kinën, boshti antiperëndimor i çimentuar nga Xi dhe Putin në periferi të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit e ka çuar Kinën më tej në zonën armiqësore. Javën e kaluar, SHBA u tha aleatëve se Putin i kishte kërkuar Xi-t ndihmë ushtarake në Ukrainë, ku forcat ruse po pësojnë humbje të mëdha. Rusia thuhet se i ka kërkuar Kinës pajisje duke përfshirë raketa tokë-ajër; Kina thuhet se ka sinjalizuar gatishmërinë e saj për të ndihmuar. Të premten, Joe Biden paralajmëroi Xi-në për “pasojat” nëse Kina do t’i jepte mbështetje Rusisë. Ujërat u turbulluan përmes një artikulli të shkruar nga Ëang Huiyao, president i qendrës për Kinën dhe grupin e ekspertëve të Globalizimit, dhe të ribotuar nga The Neë York Times. Huiyao, një këshilltar i qeverisë kineze,

Kjo nuk është një kohë ideale që Kina të rrezikojë një luftë tregtare. Tregu i banesave në vend ka qenë në një rënie që nga viti i kaluar, gjë që ka shtyrë në buzë zhvilluesit e pronave me borxhe të mëdha si Evergrande. Bllokimet e reja në qendrat industriale të Shenzhen dhe provincës Jilin do të godasin PBB-në, duke e bërë objektivin e qeverisë prej 5.5 për qind për këtë vit një shtrirje. Të enjten, një Pekin i shqetësuar premtoi të lehtësojë goditjet rregullatore ndaj sektorëve të tillë si teknologjia dhe “të prezantojë në mënyrë aktive politikat që përfitojnë tregjet”, duke shkaktuar një rritje të aksioneve të dëmtuara kineze.

Situata e menjëhershme nuk është e vetmja gjë që i ka shqetësuar liderët e biznesit perëndimorë. Abuzimet e supozuara të të drejtave të njeriut në provincën Xinjiang të Kinës, ku më shumë se një milion muslimanë ujgurë janë internuar; shkeljet e deklaratës së përbashkët me Britaninë që supozohej të garantonte të drejtat dhe liritë e Hong Kongut pasi i ishte dorëzuar Kinës në vitin 1997; mënyra autoritare që Pekini ka zbatuar bllokimet për Covid; dhe sulmet rregullatore ndaj kampionëve vendas si gjigantët e teknologjisë Alibaba dhe Tencent kanë minuar atraktivitetin e saj. Edhe kompanitë me zinxhirë të mëdhenj shitjesh dhe furnizimi në Kinë po përpiqen të shqyrtojnë alternativat.

“Bordet që e shikojnë këtë me një këndvështrim afatgjatë do të kenë arritur në përfundimin se mbështetja te Kina duhet të moderohet,” tha një kryetar i FTSE 100, biznesi i të cilit përballet me lindjen. “Unë mund të shoh shumë më tepër vëmendje që i kushtohet nga kompanitë e makinave, kompanitë e luksit dhe të gjithë të tjerët ndaj biznesit në Perëndim. Do të ketë një ribalancim. Kemi kaluar kulmin e Kinës dhe kemi kaluar kulmin e Kinës përpara Covid-it dhe Ukraina do të përshpejtojë ribalancimin.”

“Nervozi im ishte rreth Xinjiang-ut fillimisht”, tha një shef i modës me ekspozim të lartë ndaj fabrikave kineze. “Unë thashë: ‘Nuk jam plotësisht i sigurt se çfarë është, nuk jam plotësisht i sigurt se i kam të gjitha faktet, por nuk më pëlqen asgjë që shoh apo dëgjoj. Më pas, ne pamë Kinën të ndiqte H&M dhe Nike [për ngritjen e shqetësimeve rreth punës së detyruar të ujgurëve]. Një shtet kombëtar që shkon pas markave – kjo është një luftë e padrejtë. Pastaj mendova më shumë për zinxhirët e furnizimit, të cilët janë brenda dhe jashtë bllokimit. Prodhimi është në të gjithë vendin. Tarifat e transportit po shkojnë deri në çati dhe ato janë të paparashikueshme. Kështu verën e kaluar, u thashë djemve të mi, ‘Mendoj se duhet të largohemi nga Kina’. Ju duhet të shkoni produkt pas produkti, kategori pas kategorie, sepse është shumë e ndërthurur.”

Gjigantët perëndimorë si BP dhe McDonald’s ishin të shpejtë për të pezulluar lidhjet me Rusinë. Por ndërsa regjimi i Putinit është një eksportues i rëndësishëm i energjisë dhe një forcë e rëndësishme ushtarake si mbajtësi i stokut më të madh të armëve bërthamore në botë, ekonomia e tij është një gabim rrumbullakimi. Ekonomia e Kinës është e një rendi tjetër të përmasave. Tregtia SHBA-Rusi ishte me vlerë 34.9 miliardë dollarë në 2019, vitin e fundit para Covid. Tregtia SHBA-Kinë ishte 550 miliardë dollarë. Rusia përbënte më pak se 3 për qind të shitjeve globale për shumë prej markave të konsumatorit që tërhiqeshin mbi Ukrainë. Kina përbën mesatarisht të paktën 5 për qind të shitjeve të kompanive amerikane, sipas Boston Consulting Group – dhe për disa grupe evropiane është shumë më tepër. Volksëagen, gjiganti gjerman i automjeteve, ka pezulluar operimet në Rusi, ku shiti 216,000 makina vitin e kaluar. Në të kundërt, VË dhe markat e saj të ndryshme shitën 3.3 milionë makina në Kinë – afërsisht një në çdo dhjetë sekonda. Shteti komunist përbën më shumë se gjysmën e fitimeve të VË. Pezullimi i operacioneve atje do ta rrëzonte kompaninë.
Kina është gjithashtu një furnizues kryesor i artikujve të tillë si bateritë litium-jon, thelbësore për automjetet elektrike dhe telefonat inteligjentë, dhe silikoni, i përdorur në një pjesë të pajisjeve elektronike të konsumit. Prodhuesit e mallrave të bardha si Beko thuhet se po rrisin nivelet e stokut në rast të një krize gjeopolitike – por sipas fjalëve të një shitësi me pakicë të mallrave të konsumit, “thjesht nuk ka asnjë mënyrë të lehtë për të zbutur një rrezik të tillë në një kohë të shkurtër”. “Fjalë për fjalë 98 për qind e produkteve tona janë ose të montuara plotësisht ose kanë komponentë thelbësorë me burim nga
Kina, dhe kjo nuk është e pazakontë,” tha ai. “Çdo ndërprerje domethënëse e gjatë e furnizimit nga Kina dhe Tajvani do të shkaktonte çështje kataklizmike për ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar.”

Kjo është shkalla e ndërvarësisë sonë. Pavarësisht nëse Kina zemëron apo jo Perëndimin duke u përfshirë në Ukrainë ose duke u përpjekur të aneksojë Tajvanin, kostoja e zbërthimit pjesërisht dhe zhvendosjes së zinxhirëve të furnizimit atje si një masë paraprake ka të ngjarë të rrisë çmimet e mallrave këtu. Kjo është në krye të inflacionit që pritet të kalojë 10 për qind këtë vit, pasi rënia e importeve të naftës dhe gazit rus përkeqëson presionin e mungesës së fuqisë punëtore dhe problemeve të burimit të produkteve. “Sa më shumë të ndjekim këtë rrugë për të larguar Kinën nga ne ose Kina të largohet nga ne, aq më i madh është ndikimi në strukturat e kostos dhe çmimet,” tha George Magnus, një ekonomist i pavarur dhe bashkëpunëtor në Qendrën Kineze të Universitetit të Oksfordit.
Përvoja e iDry sugjeron që kjo nuk duhet të jetë kështu. Seale tha se zhvendosja e pjesës më të madhe të blerjeve të tij në Mbretërinë e Bashkuar kishte ulur kostot me 17 për qind, duke e lejuar atë të kufizojë rritjen e çmimeve të tharëseve të trupit, të cilat shiten për 340 £ për klientët me shumicë si shtëpitë e
kujdesit ose 599 £ direkt në konsumatorët. Dhe blerja e artikujve si pajimet e kabllove nga Ëolverhampton dhe jo nga Kina do të thotë se “nëse ka ndonjë problem, mund të hip në furgonin tim dhe të jem atje për gjysmë ore”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts