Analiza e “The Times”/ Vlerat e përbashkëta që formësuan Perëndimin janë në rrezik

Këtu ka pak dyshim se nën ortekun e mjerimit dhe vdekjes të shpërthyer nga forcat e armatosura ruse po merr formë një ndjenjë e re dhe më e fortë e kombësisë ukrainase. Qytetarë nga të gjitha rajonet dhe nga çdo prejardhje janë mbledhur së bashku. Në qëndresën e Kharkiv, mbrojtjen e Kievit, refuzimin për të braktisur Kherson dhe në zjarret e Mariupolit të shkatërruar, një identitet kombëtar i qëndrueshëm po farkëtohet.

Nëse Ukraina mund të vazhdojë gati mrekullinë e mbajtjes së makinës së luftës së Putinit, njerëzit e saj do të festojnë për breza zgjuarsinë dhe sfidën e mbrojtjes së tyre të përbashkët, ndërsa do të mbajnë zi për mijëra të vrarë tashmë në kryerjen e saj. Dhe njohuritë e tyre për krimet e tmerrshme të luftës të kryera kundër bashkatdhetarëve të tyre do të bëjnë që vendosmëria e tyre për të mos qenë kurrë rusë të digjet brenda tyre për dekada. Është më i madhi nga shumë llogaritjet e gabuara të Putinit në nisjen e kësaj lufte.

Në librin e fundit të Francis Fukuyama, Liberalizmi dhe pakënaqësia e tij , ai argumenton bindshëm se një ndjenjë e fortë e identitetit kombëtar është një përbërës jetik i një shteti të suksesshëm, demokratik, liberal. Janë qeveritë kombëtare, siç e kemi parë në pandeminë Covid, ato që zbatojnë ose heqin të drejtat tona dhe marrin vendime themelore ekonomike dhe politike. Që një vend i lirë të funksionojë mirë, duhet të ketë gatishmëri për të pranuar ndryshimet e qeverisjes, për të gjetur kompromise dhe për të mbështetur ligjet e dakorduara duke besuar në interesat dhe identitetin e përbashkët. Kjo është një arsye pse ka rezultuar e pamundur të krijohet një demokraci funksionale në vende si Afganistani apo Libia.

Për shumë vite, Ukraina luftoi për të ndërtuar një identitet të tillë. Ndarjet themelore nëse orientimi i saj duhet të jetë drejt Perëndimit apo Moskës, të kombinuara me rivalitetet rajonale dhe përqendrimet jo të shëndetshme të pushtetit rreth oligarkëve, e bënë shumë të vështirë përkufizimin e çdo sensi të përbashkët të kombësisë. Ndërsa është normale të shohësh, gjatë vizitës në një vend të huaj, se liderët e tij politikë e urrejnë përzemërsisht njëri-tjetrin, përvoja ime e liderëve ukrainas dhe rivaliteteve të tyre të hidhura ishte në skajin ekstrem të shkallës në çdo komb demokratik: ata ishin të vendosur të shkatërronin si si dhe të mposhtin konkurrentët e tyre.

Presidenti Zelensky , një artist profesionist, u zgjodh në vitin 2019 nga një elektorat i dëshpëruar nga korrupsioni dhe politika jofunksionale e vendit të tyre. Ata janë me fat që ai doli të ishte një komunikues frymëzues dhe udhëheqës lufte, duke mishëruar shkëlqyeshëm qëndrueshmërinë, arsyen, unitetin dhe zemërimin e vendit të tij nën sulmin e paprovokuar. Ka të gjitha shanset që Ukraina që i mbijeton kësaj lufte të jetë një komb me një ndjenjë më të fortë demokracie, drejtësie, kohezioni social, kompromis të brendshëm politik dhe rezistencë ndaj ndërhyrjeve të huaja sesa vendi i pushtuar më 24 shkurt. Një krizë ekzistenciale do të ketë prodhuar një fuqi të fortë identiteti i përbashkët.
Në të gjithë Perëndimin, ka pasur admirim për këtë unitet dhe frymë të sapogjetur të ukrainasve, për sakrificat që ata janë gati të bëjnë për njëri-tjetrin dhe për gjatësinë në të cilën do të shkojnë për të zgjedhur fatin e tyre nën sundimin e ligjit. Është ndihma dhe dhembshuria jonë për ta që ka mundësuar mbijetesën e tyre ushtarake dhe ekonomike. Shumë kryeqytete janë zgjuar me natyrën e kërcënimit të jashtëm me të cilin përballen nga Rusia, me ndryshime dramatike në shpenzimet e mbrojtjes dhe politikën e energjisë.

Ne e përgëzojmë veten, me një farë arsyetimi, për unitetin dhe veprimtarinë tonë. Perëndimi, bota liberale demokratike, ka treguar se ka fuqi dhe vendosmëri që ka tronditur Kremlinin. Por çfarë ironie do të ishte, pasi ne u ofrojmë ukrainasve ndihmën thelbësore për të ruajtur demokracinë e tyre rreth një identiteti të përbashkët kombëtar, nëse lejojmë që identitetet tona të tilla të dobësohen fatalisht. Demokracia e jashtme e fortë dhe e bashkuar, liberale është në telashe nga brenda.

Në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale franceze, më shumë se gjysma e votave u hodhën për kandidatët e ekstremit të majtë apo të djathtë. Në balotazhin përfundimtar të së dielës , Marine Le Pen do t’i afrohet më shumë se kurrë fitimit të Elysée. Kjo nuk do të thotë se francezët janë afër përmbysjes së demokracisë. Por ai ilustron një tjetërsim të thellë brenda një demokracie udhëheqëse, thyerjen e një kuptimi të përbashkët të asaj që do të thotë të jesh francez, e dëshmuar në votën e madhe për të majtën ekstreme në periferitë e Parisit në rënie dhe për të djathtën ekstreme në zonat rurale.

Dhe këto janë një zgjedhje e mbajtur përpara se efektet e një krize të kostos së jetesës të ndjehen plotësisht në të gjithë Perëndimin: inflacioni dhe rritja më e ulët tani në perspektivë do të ofrojnë retorikë të lehtë për ata që duan të argumentojnë se të gjithë sistemet ekonomike dhe politike kanë dështuar. . Shikoni përtej Atlantikut dhe ne shohim shtyllën qendrore të botës demokratike, Shtetet e Bashkuara, duke zhvilluar çarje alarmante. Argumentet mbi heqjen e fondeve të policisë, teorinë kritike të racës dhe shumë çështje të tjera kulturore përçarëse nënkuptojnë se ka ndoshta më pak një kuptim të përbashkët se çfarë do të thotë të jesh amerikan se në çdo kohë që nga Lufta Civile.

Në të gjithë skenën duket perspektiva e rikthimit të Donald Trump. Fakti që një njeri që tregoi përbuzje për institucionet dhe rezultatet demokratike mund të ishte ende një pretendent serioz për rizgjedhje, tregon një humbje të thellë dhe të përhapur të vlerave që e mbajnë të bashkuar një demokraci.

Argumenti i Fukuyama-s është se demokracitë liberale po i nënshtrohen vetes për shkak të gabimeve si nga e djathta – duke ndjekur lirinë ekonomike edhe kur kjo rezulton në pabarazi serioze – dhe nga e majta – që kënaqen me politikat e identitetit të grupit. Të dyja prodhojnë një reagim populist që kërcënon vlerat e përbashkëta dhe demokratike. Është një teori bindëse. Ndërkohë, përhapja e mediave sociale inkurajon qarkullimin e shpejtë të pohimeve në vend të diskutimeve të qëndrueshme të bazuara në arsye, mbi të cilën mbështetet demokracia.

Prandaj, vendosja e kësaj të drejtë është një urdhër i gjatë. Nuk mungojnë idetë për forcimin e demokracisë, nga ekspozimi më i madh i dezinformatave, tek asambletë qytetare, tek standardet e larta të lidershipit. Unë argumentova në këto faqe vitin e kaluar për një shtrirje radikale të pjesëmarrjes qytetare në MB – forma të reja të shërbimit kombëtar, ushtri të vullnetarëve të ruajtjes, forca të zgjeruara të kadetëve dhe të ngjashme. Politika të tilla janë të paktën një pikënisje në thurjen e një identiteti të përbashkët për të ardhmen.

Ishte fatkeqësia e ukrainasve që mungesa e marrëveshjes së tyre për atë që mund ta mbante kombin e tyre të bashkuar i la ata më të hapur për të sulmuar. Putini formoi pikëpamjen se ata ishin të prekshëm dhe shumë të ndarë për të qëndruar kundër tij. Duke dëshmuar se ai e ka gabim, ata kanë zbuluar qëllimin e tyre krenar kombëtar, por në mënyrën më të dhimbshme të mundshme. Mësimi nuk është vetëm se ne duhet ta mbrojmë demokracinë me forcën e armëve në luftë, por që duhet ta riparojmë atë nga brenda në paqe. Çdo kandidat për poste të larta në mbarë botën perëndimore duhet të pyetet se çfarë do të bëjë për këtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts