ANALIZA/ Rusia vazhdon të paralajmërojë Perëndimin, por çfarë mund të bëje realisht Putin?

analiza rusia vazhdon te paralajmeroje perendimin por cfare mund te beje realisht putin
analiza rusia vazhdon te paralajmeroje perendimin por cfare mund te beje realisht putin

Presidenti Putin është qartazi i irrituar që furnizimi i NATO-s me armatime vdekjeprurëse në Ukrainë, së bashku me performancën e paqartë të ushtrisë së tij, po pengon planet e tij për ta rikthyer Ukrainën nën kontrollin e Moskës.

Paralajmërimet e tij për Perëndimin po bëhen gjithnjë e më të ashpra. Por NATO nuk po tërhiqet dhe, nëse ka ndonjë gjë, ajo po rrit mbështetjen e saj afatgjatë ushtarake për Ukrainën.

Pra, cilat janë opsionet e Putinit?

Ato përfshijnë:

-Intensifikoni sulmet me raketa precize ruse ndaj furnizimeve perëndimore të armëve që vijnë në Ukrainë
-Synimi i komandës dhe qendrave qeveritare të Ukrainës në zemër të Kievit, edhe kur zyrtarët perëndimorë janë të pranishëm
-Synimi i ambasadave perëndimore në Kiev ose konsullatat e tyre në Lviv
-Kryerja e një sulmi kimik në një zonë të ndërtuar në Ukrainë, me shumë gjasa duke fajësuar ukrainasit
-Synimi i një baze ajrore ose depoje që furnizon Ukrainën me armë përtej kufirit në një vend të NATO-s – ky do të ishte një përshkallëzim i madh
-Nisja e një sulmi të madh kibernetik ndaj vendeve perëndimore duke ndihmuar në mënyrë më aktive Ukrainën, veçanërisht Britaninë
-Hedhja e një koke bërthamore “taktike” brenda Ukrainës – kjo mund të shkatërrojë diçka me madhësinë e një stadiumi futbolli, por efekti i saj strategjik do të ishte i madh, duke thyer embargon globale bërthamore 77-vjeçare dhe duke gjeneruar një re kërpudhash dhe rrjedhje radioaktive.

Po në lidhje me një shperthim bërthamor në shkallë të plotë?

Oficerët britanikë të mbrojtjes dhe inteligjencës aktualisht i vlerësojnë kërcënimet e fshehta bërthamore të Putinit si retorikë që synojnë të trembin NATO-n që të mos ndihmojë Ukrainën të mbrohet.

Thënë kështu, ata gjithashtu besojnë se nëse betejat për Donbasin nuk shkojnë në mënyrën e tij, atëherë Putini do të tundohet të përshkallëzojë këtë luftë në një formë.

Ai nuk mund të përballojë një ngërç të zgjatur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts