ANALIZA/ “The Times”: Macron premtoi një revolucion, por sa e ndryshoi realisht Francën?

analiza the times macron premtoi nje revolucion por sa e ndryshoi realisht francen

Ndërsa francezët votojnë për një president të ri, ata përballen me një zgjedhje të ashpër midis Macron, 44 vjeç, liberal  dhe pro-evropiane dhe Marine Le Pen, 53, një nacionaliste e krahut të djathtë që parashikon një të ardhme shumë të ndryshme për atdheun e tyre. .

Por pas pesë viteve të stuhishme të shënuara nga protestat , terrorizmi islamik, bllokimet e gjata të Covid-19 dhe lufta në Ukrainë, çfarë ka ndodhur me revolucionin që Macron premtoi kur nisi fushatën e tij të parë presidenciale në 2016?

Sondazhet përfundimtare treguan se ai mund të mposhtte Le Pen me 57 për qind deri në 43 për qind, i nxitur nga një debat televiziv mes dyshes të mërkurën e kaluar, në të cilin udhëheqësja e Rally Kombëtare luftoi për të demonstruar aftësinë e saj për t’u bërë presidente.

Mac

Por nëse sondazhet vërtetohen të sakta dhe Macron bëhet lideri i parë francez në dy dekada që fiton një mandat të dytë, a do të arrijë ai të bashkojë një vend, linjat e gabimeve të të cilit – brezash, ekonomike dhe gjeografike – duken më të thella se kurrë?

Një shqetësim më i drejtpërdrejtë për Macron, teksa ai shpreson për një mandat të dytë, janë përçarjet në Francë, të cilat janë rritur gjatë pesë viteve të fundit. Ato u zbuluan nga rezultatet e raundit të parë të zgjedhjeve dy javë më parë dhe ka të ngjarë të jenë të tilla përsëri në zgjedhjet parlamentare në qershor, në të cilat partia e Macron do të luftojë për të ruajtur dominimin e saj në Asamblenë Kombëtare, duke kufizuar lirinë e tij të ardhshme të veprimit. .

Presidenti mund të ketë fansa mes të njëzetat në Stacionin F, por kandidati më i popullarizuar në mesin e të rinjve në nivel kombëtar ishte Jean-Luc Mélenchon, lideri i së majtës ekstreme France Unbowed, i cili u eliminua pasi u shtrëngua ngushtë në vendin e tretë.

Macron e ka pasur gjithashtu të vështirë të shkundë etiketën “presidenti i të pasurve” që i është vënë atij nga Mélenchon dhe kritikë të tjerë. Ata kanë kapur faktin se heqja e taksës së pasurisë dhe ndryshimet e tjera fiskale kanë rritur të ardhurat e 1 përqindëshit më të pasur me 3.3 përqind, kundrejt vetëm 0.8 përqind për 1 përqindëshin më të varfër, sipas një studimi të fundit. muaj nga Instituti i Politikave Publike.

Jel

Edhe më thelbësore është ndarja gjeografike midis banorëve të Parisit dhe qyteteve të tjera të mëdha, dhe atyre që jetojnë në qytete më të vogla dhe në vend. Kjo u vu në pah nga protestat e verdhave të verdha, të cilat nisën si një aksion kundër rritjes së propozuar të taksave për karburantet dhe u kthyen në një revoltë më të gjerë të të majtëve provincialë. Brutaliteti me të cilin protesta të tilla trajtoheshin shpesh nga policia shërbeu për të zgjeruar përçarjen.

Përballja me këtë pakënaqësi e reflektuar në dhjetëra miliona vota që mund të hidhen për Le Pen – mbetet sfida kryesore me të cilën përballet Macron.

Udhëtimet e fundit të fushatës së presidentit ishin në periferinë e ashpër të Parisit, Saint Denis, e ndjekur nga Figeac, një komunitet prej 9,800 banorësh në jugperëndimin rural. Nëse ai fiton fitoren e pritur sot, a do të jetë në gjendje të bindë njerëzit e Saint Denis dhe Figeac se edhe ata janë pjesë e kombit të tij fillestar?

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts